facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Jarocin Festiwal idzie w miasto

data wydarzenia: od 14.07.2017 do 16.07.2017 opublikowane przez: , z dnia 11.07.2017, 09:03

Najstarszy polski festiwal rockowy znów zmienia formułę. Po raz pierwszy w swojej 37-letniej historii odbędzie się w centrum Jarocina i według pomysłu zaproszonych ambasadorów. Wystąpią m.in. Tomasz Stańko, Jono McCleery, Fisz i Emade, Happysad, Kaliber 44, Ørganek, Lao Che, Illusion i Hey. Czy zmiany okażą się strzałem w dziesiątkę? Przekonamy się już 14 lipca.

Organizatorzy Jarocin Festiwal wciąż zastanawiają się nad najlepszą możliwą formułą imprezy. Widać to zwłaszcza po tegorocznej edycji. Po raz pierwszy w historii koncerty odbędą się nie na obrzeżach miasta, lecz w miejskiej przestrzeni - na Rynku Staromiejskim, w Parku Radolińskich i w zabytkowych ruinach kościoła szpitalnego pw. św. Ducha. Aż kilkanaście koncertów zostanie zorganizowanych na Scenie nad Stawem, wiele wydarzeń zaplanowano też w oddziale Muzeum Regionalnego w Jarocinie „Spichlerz Polskiego Rocka” oraz w Jarocińskim Ośrodku Kultury.

Odświeżeniu uległa również wizja artystyczna festiwalu, która od czasu jego reaktywacji w 2005 roku, jest tematem zażartych dyskusji miłośników polskiej muzyki rockowej. Tym razem program koncertów został opracowany przy pomocy ambasadorów - Wojciecha Waglewskiego z zespołu Voo Voo, jego synów - Bartosza „Fisza” i Piotra „Emade” Waglewskich, a także Krzysztofa Zalewskiego. Artyści stworzyli harmonogramy poszczególnych dni i scen, zapraszając przede wszystkich muzyków, których twórczość cenią i uważają za godną polecenia.

Kolejną ważną zmianą jest temat główny, w ramach którego jeden dzień festiwalu zostanie poświęcony specjalnym wydarzeniom z bogatej przeszłości imprezy. W tym roku będzie to „Motyw: Niemen”, nawiązujący do jedynego koncertu Czesława Niemena w Jarocinie, w 1987 roku. Z tej okazji zaplanowane zostały koncerty, wystawy i spektakle teatralne, w tym widowisko muzyczne z udziałem Krzysztofa Zalewskiego, z przygotowanymi na tę okazję nowymi aranżacjami kompozycji legendarnego artysty.

W ciągu trzech weekendowych dni festiwalu odbędzie się aż 50 koncertów. Niewątpliwie jednym z najważniejszych będzie występ brytyjskiego pieśniarza Jono McCleery`ego. Artysta zagra ze swoim trio na zaproszenie braci Waglewskich. To niejedyny zagraniczny artysta, który uświetni tegoroczną edycję. Równie interesująco zapowiada się koncert słynnego post-punkowego zespołu Pere Ubu oraz włoskiego trębacza Enrica Ravy, który wystąpi w duecie z Tomaszem Stańko.

Przeglądając koncertowe rozpiski, w oczy rzuca się gatunkowy eklektyzm. Oprócz popularnych gwiazd muzyki gitarowej, takich jak Dezerter, Hey, Illusion, Decapitated, Lao Che, Happysad, Voo Voo czy Ørganek, wystąpią przedstawiciele hip hopu - Fisz i Emade, O.S.T.R, Kaliber 44, Syny czy Kuba Knap, a także twórcy brzmień alternatywnych - Julia Marcell, Mitch & Mitch, Natalia Przybysz, Wojtek Mazolewski Quintet, Variété, Lilly Hates Roses, Bajzel i wielu innych.

Nie zabraknie również prezentacji finalistów Jarocińskich Rytmów Młodych. Półroczny konkurs dla młodych artystów umożliwia im nie tylko wystąpienie przed festiwalową publicznością, ale też nagranie singla i zagranie trasy koncertowej - jako gość jednej z głównych gwiazd imprezy. Warto przypomnieć, że odbywające się w Wielkopolsce od początku lat 70. Rytmy Młodych, były jednym z pierwszych i najważniejszych przeglądów debiutantów. Stanowiły bazę do powstania Przeglądu Muzyki Młodej Generacji i Festiwalu Muzyków Rockowych pod kierownictwem Waltera Chełstowskiego.

Jarocin Festiwal 2017 odbędzie się w dniach od 14 do 16 lipca w kilku lokalizacjach na terenie Jarocina. Szczegółowe informacje na temat programu imprezy znajdują się na stronie internetowej: tutaj


Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Materiały organizatorów
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego