facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Na Zawodziu czas się cofnie

data wydarzenia: od 08.07.2017 do 09.07.2017 opublikowane przez: , z dnia 06.07.2017, 05:58

Przez cały lipiec w Kaliskim Grodzie Piastów na Zawodziu będzie się można przenieść do średniowiecza i na własnej skórze odczuć, jak żyli kiedyś Słowianie. Każdy weekend przybliży inną sferę życia. Najbliższy, poświęcony będzie grodowej modzie i urodzie. Chętni zaprojektują średniowieczne stroje i sporządzą kosmetyki średniowiecznymi metodami.

Każdy z weekendów odbędzie się pod innym hasłem, każdy został zaplanowany tak, by zarówno dorośli, jak i dzieci spędzili przyjemnie czas, przy okazji zdobywając wiedzę o dawnym funkcjonowaniu grodu i życiu jego mieszkańców. W najbliższy weekend (8-9 lipca) dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o grodowej modzie i urodzie. Chętni wezmą udział w projektowaniu strojów średniowiecznych, dowiedzą się (i spróbują), jak sporządzano niegdyś kosmetyki – średniowiecznymi metodami, a także jak dbano niegdyś o urodę i higienę.

Wbrew ogólnym przekonaniom Słowianie znani byli z dbania o higienę (gorzej było z warunkami mieszkaniowymi). Jeden z arabskich podróżników Al-Bakri w notatkach z podróży (XI w.) odnotował: „Nie mają oni łaźni murowanej, lecz posługują się domkami drewnianym. (…) Budują piec z kamienia w jednym rogu i wycinają w górze na wprost niego okienko dla ujścia dymu. A gdy się rozgrzeje, zatykają owe okienko i zamykają drzwi domku. Wewnątrz znajdują się zbiorniki na wodę. Leją ją na rozpalony piec i podnoszą się kłęby pary. Każdy z nich ma w ręku wiecheć trawy, którym porusza powietrze i przyciąga je ku sobie. Wówczas otwierają się im pory i wychodzą zbędne substancje z ich ciał. Płyną z nich strugi [potu]...”. Wiecheć trawy nie służył, wbrew temu, co sądził Al-Bakri, naganianiu ciepłego powietrza, ale chłostaniu się nawzajem, co pobudzało krążenie krwi.

Kolejny weekend na Zawodziu (15-16 lipca) poświęcony zostanie sprawom militarnym i odbędzie się będzie pod hasłem „Czym walczyli woje Mieszka?”. W planach organizatorów są gawędy o rodzajach broni zaczepnej, obronnej, oporządzenia jeździeckiego oraz konkursy - rzut oszczepem do celu i strzelanie z łuku.
Umiejętność konstruowania i robienia starych zabawek (także łątek) będzie można nabyć w weekend 22-23 lipca.
Ostatni weekend lipca poświęcony będzie podstawowej niegdyś umiejętności uprawy, zbierania i przetwarzania lnu, a potem przędzenia z niego nici, tkania i szycia ubrań.

Gród na Zawodziu – najstarszą część obecnego Kalisza - zbudowano na przełomie IX i X w. Wzniesiono go nad Prosną, otoczono wałem i fosą. W sumie osiągnął powierzchnię ok. 1,7 km. kw. Powstanie grodu ożywiło rozwój istniejącej już osady rzemieślniczej z kościołem św. Wojciecha oraz spowodowało utworzenie obok, otwartej osady targowej. Z czasem osady te stały się jednym z ważniejszych politycznie i handlowo grodów, w których krzyżowały się główne szlaki handlowe. Jego świetność skończyła się w XIII w., kiedy Henryk Brodaty, książę śląski, zdobył kaliski gród i całkowicie zniszczył. W 2007 r. częściowo odtworzono gród, bramę wjazdową z mostem, fragment dawnych umocnień obronnych, zabudowę mieszkalną a także część przyziemną romańskiej kolegiaty. Utworzono Rezerwat Archeologiczny Zawodzie, który prowadzi działalność archeologiczno-edukacyjną.

Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: Mariusz Forecki
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego