facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Pociąg do bluesa

data wydarzenia: 07.07.2017, g. 13:55 opublikowane przez: , z dnia 06.07.2017, 05:44

Blues to zawsze blues jest, nigdy nie zawiedzie. Już po raz 25. z Poznania ruszy - wypełniony muzyką - Blues Express, zabierając w podróż wielbicieli bluesa i kolejnictwa. Odjedzie w sobotę z Dworca Letniego, aby dowieźć pasażerów do Zakrzewa na północy Wielkopolski. Tam odbędzie się koncert główny z udziałem m.in. Voo Voo i Obstawy Prezydenta.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się dokładnie 25 lat temu, w ostatnich dniach lipca. Od tamtej pory festiwal nieprzerwanie promuje bluesa, skupiając wielbicieli tej muzyki z Polski i zagranicy. Od ponad 30 lat istotą i najważniejszym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu, który przede wszystki ma na celu ocalenie od zapomnienia bogatych tradycji związanych, z bardzo ważnym kiedyś, szlakiem kolejowym oraz promocję muzyki bluesowej. Od początku historii festiwalu w przeddzień przejazdu pociągu w Pile odbywa się trzygodzinny koncert bluesowy. Następnego dnia, w samo południe na dworcu w Poznaniu rozpoczyna się to, co najlepsze. Warto pamiętać, że skład wagonów Blues Expressu obowiązkowo ciągnie parowóz, a nie współczesny elektrowóz. Tego dnia króluje blues, można go usłyszeć nie tylko podczas jazdy pociągiem, ale również na siedmiu kolejnych stacjach: w Poznaniu, Rogoźnie Wielkopolskim, Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Na każdej z wymienionych stacji prezentuje się inna kapela bluesowa, a widownię tworzą nie tylko pasażerowie Blues Expressu, ale także pasażerowie innych pociągów oraz mieszkańcy danej miejscowości, którzy tłumnie przychodzą, by raz w roku usłyszeć niezwykły koncert.

Punktem docelowym bluesowego pociągu jest Zakrzewo.
Na tym jednak atrakcje się nie kończą, wprost przeciwnie. Po wybrzmieniu ostatnich dźwięków kapeli bluesowej, grającej na dworcu w Zakrzewie, pasażerowie pociągu przenoszą się nad Jezioro Proboszczowskie, gdzie w zaimprowizowanym, leśnym amfiteatrze rozpocznie się koncert finałowy. Bierze w nim udział ścisła czołówka polskiej sceny bluesowej oraz goście z różnych zakątków świata. Podczas ubiegłych edycji festiwalu, w Zakrzewie zaprezentowały się kapele z USA, Nowej Zelandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier, a także z Czech, Austrii oraz Białorusi.
 
Ten rok jest szczególny dla Blues Expressu, ponieważ festiwalowi obchodzi swoje ćwierćwiecze. Z tej okazji Dom Polski wydał specjalny album autorstwa Marka Jakubowskiego, który tak mówi o swoim dziele: “Nie jest to wyczerpująca historia, ani też kronika Blues Expressu. Starałem się naszkicować wizerunek festiwalu, złożony z wielu fotograficznych obrazów i oszczędnej w słowa narracji. Ważnym dopełnieniem całości jest filmowy dokument Jacka Bassy i Magdaleny Batyra. Sądzę, że udało się nam w tym wydawnictwie zachować ulotność wielu festiwalowych zdarzeń.”
 
Tegoroczny Blues Express rozpocznie się 7 lipca w Pile, zaprezentują się tam takie grupy muzyczne, jak: Sama River Blues, Amusing Companions oraz Hot Water.
Następnego dnia podczas przejazdu pociągu, na poszczególnych stacją zagrają m.in. Blues Szwagiers, Blues Menu, The Road Dog, Mr Big Jack, Nalepa Band oraz Sixty Seven. Natomiast na koncercie głównym w Zakrzewie zagrają gwiazdy estrady: Voo Voo, Irek Dudek Shakin’Dudi czy Obstawa Prezydenta. Łącznie usłyszymy aż siedem kapel.
Bilety na Blues Express można nabyć w kasach biletowych na Dworcu Głównym, oraz przez internet. Bluesowy pociąg odjedzie z peronu 4b (Dworzec Letni) o godzinie 13.52. Planowany przyjazd do Zakrzewa przewidywany jest na godzinę 19.48.
 
Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Materiały organizatora 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego