facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Lipiec z Ørgankiem

data wydarzenia: 08.07.2017 opublikowane przez: , z dnia 05.07.2017, 03:02

Wygląda na to, że lipiec w Wielkopolsce będzie pod znakiem Ørganka. Formacja wystąpi najpierw na Męskim Graniu w Poznaniu, kilka dni później na Festiwalu w Jarocinie, a pod koniec miesiąca na 3. edycji cyklu Więc Wiec w Krotoszynie. Fajnie, bo usłyszymy na pewno kawałki z najnowszej, znakomitej płyty pt. "Czarna Madonna".

Lipcowe koncerty Ørganka w Wielkopolsce, to dobra wiadomość, bo fanów zespołu jest tu dość sporo. Ci, którzy jeszcze nie przekonali się do formacji, mają teraz potrójną okazję, by to zrobić. Wystarczy przyjść na jeden z koncertów i gwarantuję, że po wysłuchaniu będziecie już w grupie wielbicieli. Mroczne, swobodne granie z dużą kulturą muzyczną i znajomością rozlicznych stylów i konwencji, o czym świadczą muzyczne cytaty, sprawiają, że Ørganek jest propozycją dla najbardziej wybrednych słuchaczy.


Formacja powstała cztery lata temu z inicjatywy jej lidera, Tomasza Organka, początkowo występowali jako Power Trio. W 2014 roku do Adama Staszewskiego (bas) oraz Roberta Markiewicza (perkusja) dołączył świetny klawiszowiec, Tomasz Lewandowski. W tym samym roku grupa wydała swój debiutancki album zatytułowany „Głupi”, który przebojem wszedł na muzyczny rynek w Polsce. Dzięki niemu zespół  wskoczył na pierwsze miejsca list przebojów rozgłośni radiowych, dostał też sporo nagród i wyróżnień, z nominacją do Fryderyka 2015 włącznie (m.in. Mateusz Trójki 2014, Szczota Offensywy 2014, Nagroda im. Grzegorza Ciechowskiego 2014). W latach 2014 – 2016 kwartet dał ponad dwieście koncertów w Polsce i za granicą, zyskując ogromną popularność wśród wymagającej publiczności. To właśnie niej album „Głupi” uzyskał status Platynowej Płyty.


Nowy krążek formacji zatytułowany „Czarna Madonna” to nowe otwarcie w karierze muzyków. Jest zdecydowanie cięższy od poprzedniego. Teksty są jeszcze bardziej osobiste, dotykają różnych tematów, ale nawet z tak wyświechtanymi jak miłość i śmierć, Ørganek radzi sobie znakomicie. Obecnie podczas koncertów formacja prezentuje materiał właśnie z tej płyty. - Ørganek potrafi żonglować różnymi stylistykami i parafrazować klasyków rocka, bluesa i folku. Usłyszymy na tej płycie riffy Black Sabbath czy bardziej współczesne nawiązania do Queens of the Stone Age czy Muse. Wprowadza też do utworów sporo polskich klimatów („Czarna Madonna“) i osobistych opowieści („Ki czort”) – zauważał recenzent „Newsweeka”.  Dla wymagających słuchaczy ten album to strzał w dziesiątkę. Dlatego warto skorzystać z okazji i wybrać się na jeden z trzech wielkopolskich koncertów. Do Poznania (8 lipca), Jarocina (16 lipca), czy Krotoszyna (30 lipca).


Autor: Tori
Zdjęcia: Materiały prasowe 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#Tomasz Organek

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego