facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Małe i duże objawienia Kulisa

data wydarzenia: 07.07.2017, g. 17:00 opublikowane przez: , z dnia 04.07.2017, 07:18

Uwielbiał rysować stwory małe i duże, egzotyczne i codzienne. Z podróży na Kubę przywiózł m.in. szkice byków. Sto rysunków i grafik Tadeusza Kulisiewicza, przedstawiających zwierzęta, pokaże Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. Dla publiczności przygotowano też ekspozycję warsztatu graficznego z rzadko pokazywanymi, oryginalnymi matrycami artysty.

„Urodziłem się w mieście. Ale wieś jest dla mnie objawieniem. Człowiek, zwierzęta, ptaki, drzewa i Ziemia, która żywi...” - notował w swoich dziennikach Tadeusz Kulisiewicz, urodzony w Kaliszu w 1899 r. Tej fascynacji pozostał wierny. Podczas  licznych wypraw, obejmujących Europę i Azję, Amerykę Północną i Południową, Kulisiewicz chętnie utrwalał na papierze fascynujące go bogactwo form natury. Jego notatniki zapełniały m.in. rysunki stworów małych i dużych, egzotycznych i codziennych. Znalazły się wśród nich lwy, gepardy, słonie, ławice ryb, ośmiornice, kraby, węże, kury, gęsi, krowy, cielątka i psy. Z podróży na Kubę przywiózł m.in. szkice byków.


Jako rysownik Kulisiewicz osiągnął mistrzostwo, jego kreska jest charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna. Z czasem wypracował najbardziej charakterystyczny dla siebie motyw stylistyczny – owal i miękkość. Potrafił rysunkiem oddać całą gamę emocji i sytuacji, znajdziemy w jego twórczości szkic-reportaż, liryczną impresję, wariacje na dowolny temat. Rysunki zwierząt artysty są nie tylko „szkicami z podróży” - gęsi, byki, gepardy „Kulisa” mają charakter, oddane zostało ich majestatyczne, bądź filigranowe piękno. To swoiste portrety. Swoje szkice artysta przetwarzał w mistrzowskie prace i grafiki.

7 lipca w Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu (oddział Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej) odbędzie się wernisaż wystawy „Kulisiewicz i zwierzęta”.
Specjalnie dla publiczności przygotowywana będzie także ekspozycja warsztatu graficznego z rzadko pokazywanymi, oryginalnymi matrycami artysty. Nie lada frajdą dla tropicieli kreski „Kulisa” będą zapewne szkice zestawione z gotowymi już pracami.
Podczas wystawy zobaczymy około sto rysunków i grafik artysty o tematyce zwierzęcej. Aranżację uzupełnią projekcje multimedialne. Ekspozycję będzie można oglądać przez całe wakacje.

Pochodzący z Kalisza twórca na stałe związał się z Warszawą, jednak swoją spuściznę artystyczną zapisał rodzinnemu miastu. Zajmuje się nią i propaguje właśnie Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu. 


Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: Rysunek byka z „Dziennika kubańskiego”

Wernisaż wystawy „Kulisiewicz i zwierzęta” odbędzie się 7 lipca o godz. 17 przy ul. Kolegialnej 4 (wejście od Łaziennej).
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego