facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Bezsenność ze skrzypcami

data wydarzenia: 30.06.2017, g. 20:00 opublikowane przez: , z dnia 29.06.2017, 05:31

Utwory Bacha, Weinberga i Nono - w interpretacji Gidona Kremera - zabrzmią w piątek w poznańskim Kościele Wszystkich Świętych. Legendarnemu skrzypkowi towarzyszyć będzie skrzypaczka Clara Jumi-Kang. Artyści wystąpią w ramach cyklu letnich koncertów zatytułowanych “Bezsenność".

Na cykl  trzech letnich koncertów pt. “Bezsenność”, dla których wspólnym mianownikiem są skrzypce, zaprasza Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Podczas inauguracji, która odbyła się 24 czerwca, wystąpił duet harfowo-skrzypcowy z Kanady – Valérie Milot i Antoine Bareil.
Kolejny koncert należeć będzie do legendarnego skrzypka Gidona Kremera, któremu towarzyszyć będzie zdobywczyni wielu nagród, skrzypaczka Clara Jumi-Kang. W programie znajdą się utwory Jana Sebastiana Bacha, Mieczysława Weinberga oraz Luigi Nono.

Gidon Kremer to wybitny skrzypek i dyrygent, pochodzący z Łotwy, założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry Kremerata Baltica. Znany z bezkompromisowego podejścia do muzyki skrzypek jest jednym z najbardziej fascynujących i najoryginalniejszych twórców swego pokolenia. Jego repertuar obejmuje utwory należące do kanonu muzyki klasycznej. Artysta ceniony jest jako znakomity wykonawca muzyki XX i XXI wieku, wielu wybitnych kompozytorów dedykowało mu swoje utwory. Żaden spośród żyjących skrzypków nie zrobił tak wiele dla promocji i wykonawstwa nowej muzyki, co Gidon Kremer. Jego nazwisko kojarzone bywa często z takimi kompozytorami, jak: Alfred Schnittke, Arvo Pärt, Giya Kancheli, Sofia Gubaidulina, Valentin Silvestrov, Luigi Nono, Edison Denisow Aribert Reimann, Pēteris Vasks, John Adams, Victor Kissine, Michael Nyman, Philip Glass, Leonid Desyatnikov i Astor Piazzolla.


Kremer nagrał ponad 120 albumów, z których wielenagrodzono prestiżowowymi, międzynarodowymi nagrodami za doskonałą interpretację. Lista nagród i wyróżnień dla skrzypka jest bardzo długa. Otrzymał m.in. Nagrodę Fundacji Ernsta von Siemens za wybitne osiągnięcia artystyczne, nagrodę the Triumph Prize (Moskwa, 2000), nagrodę UNESCO oraz nagrodę Artura Rubinsteina – Una Vita Nella Musica (Wenecja, 2011). W 2016 roku Gidon Kremer dostał nagrodę Praemium Imperiale, która jest powszechnie uważana za muzycznego Nobla.


W 1997 roku Kremer założył orkiestrę kameralną Kremerata Baltica, w skład której weszli wybitni muzycy z krajów bałtyckich. Zespół od początku swojej działalności intensywnie koncertuje, nagrał kilkadziesiąt albumów m.in. dla Nonesuch, Deutsche Grammophon, Burleske oraz wytwórni ECM. Wydana w 2015 roku płyta z utworami Mieczysława Weinberga dostała nominację do Grammy. W 2017 roku, z okazji 20-lecia orkiestry i swoich okrągłych 70. urodzin, Gidon Kremer poprowadzi tournée orkiestry po Ameryce Północnej i Europie.

Clara Jumi-Kang, urodzona w Niemczech skrzypaczka o koreańskich korzeniach, cieszy się opinią jednej z najciekawszych osobowości skrzypcowych swego pokolenia. Jej oryginalny styl i charyzmę gry nieustannie docenia nie tylko publiczność, a także jury prestiżowych konkursów muzycznych. Skrzypaczka wygrywała m.in. konkursy w Seulu, Hanowerze oraz Indianapolis.


Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: Paolo Pellegrin (Gidon Kremer) / Marco Borggreve (Clara Jumi-Kang)

Koncert odbędzie się w piątek, 30 czerwca o godz. 20.00 w Kościele Wszystkich Świętych w Poznaniu ulica Grobla 1. 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego