facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Pół wieku z aparatem

data wydarzenia: 19.06.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 17.06.2017, 01:52

Wsłuchiwać się w swoje wnętrze, by jak najlepiej oddać piękno przyrody - w myśl tej zasady Antoni Rut fotografuje już od 50 lat. Wernisaż wystawy "Foto i Grafika", zorganizowanej z okazji jubileuszu poznańskiego artysty, odbędzie się 19 czerwca w galerii Kolegiacki Art. W kolejnych miesiącach wystawa pojedzie do Koszut, Czarnkowa, Żnina i Szamotuł.

Wystawa „Foto i Grafika” będzie rodzajem podsumowania dotychczasowej działalności artysty. - W jego pracach wyczuwa się stosunkowo czystą i dźwięczną muzykę kształtów i barw. Pulsuje w nich żywa miłość do piękna. Antoni Rut delikatnie bada to, co nieuchwytne - podkreśla w zapowiedzi krytyk sztuki, Leszek Lesiczka. Jego zdanie wydaje się podzielać również reporterka Sylwia Jarmuż, która przyznaje, że poznański fotograf nie uprawia sztuki łatwej w odbiorze. - By dostrzec jej głębię, trzeba aktywności odbiorczej, pracy, podjęcia dialogu. Ci, którzy przyjmują zaproszenie, dostają wspaniałą nagrodę - zapewnia Jarmuż.

Antoni Rut to jeden z ważniejszych przedstawicieli polskiego ruchu fotograficznego. Debiutował w drugiej połowie lat 60., od początku będąc zwolennikiem „czystej fotografii”. Jej podstawą są przede wszystkim ostrość, wysoki kontrast, precyzja ekspozycji i praca w ciemni. - Na swoich zdjęciach staram się uwieczniać szczegóły, których wielu ludzi nie zauważa. To tam tkwi magia i piękno - powiedział artysta w jednym z wywiadów. Niejednokrotnie podkreślał, że fotografii trzeba się nauczyć. Nie wystarczy aparat i komputer do obróbki obrazu, potrzeba też wielkiej pasji i umiejętności.

W równym stopniu Rut interesuje się fotografią krajobrazu, z której zasłynął nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami. Swoje prace prezentował ponad 800 razy, wystawiając je w muzeach i galeriach we Francji, Belgii, Hiszpanii, Danii, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Chinach i wielu innych krajach. Brał również udział w niemal 250 wystawach zbiorowych. Odpowiadał za organizację lub był kuratorem ponad 300 wystaw krajowych i zagranicznych, w tym „Bezdroża wyobraźni”, „Fotograficy z Charkowa”, „Impresje poznańskie”, „Refleksje na koniec wieku”, „Nasza Wielkopolska” czy „Wrażenia i refleksje”.

Od 1982 do 2005 roku Antoni Rut prowadził Galerię Fotografii „Fotoplastykon”, wcześniej kierowaną przez jego rodziców, Zofię i Władysława Rutów. Nazwa galerii pochodzi od stojącego w niej od ponad 50 lat automatu do prezentacji fotografii stereoskopowych - urządzenia, które zdobyło w Europie ogromną popularność już w latach 60. XIX wieku. Pod koniec 2013 roku fotoplastykon został zakupiony przez władze miasta Poznania. Odrestaurowany i odnowiony, znalazł swój nowy dom w samym centrum Starego Rynku w Galerii Miejskiej „Arsenał”. Teraz Fotoplastykom ma przenieść się do Centrum Informacji Miejskiej, które działa w budynku Arkadii przy placu Wolności.

Od 2015 roku Rut pełni funkcję prezesa Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków. Wcześniej był też wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, a także sekretarzem i wiceprezesem Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2003 roku otrzymał Srebrny Medal Fotoklubu RP „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, zaś siedem lat później został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem „Gloria Artis”. W 2012 roku Zarząd Województwa przyznał mu Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury. W 2013 roku odebrał Złoty Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP.

Wernisaż wystawy „Foto i Grafika” z okazji 50-lecia pracy twórczej Antoniego Ruta, organizowanej przez Wielkopolski Związek Artystów Plastyków, odbędzie się w poniedziałek 19 czerwca o godz. 18 w poznańskiej galerii Kolegiacki Art (Hotel Kolegiacki, pl. Kolegiacki 5). Od 25 sierpnia wystawę będzie można zobaczyć również w Muzeum Ziemi Średzkiej - Dwór w Koszutach (ul. Koszuty 27). Szczegółowe informacje na temat wernisaży w Czarnkowie, Żninie i Szamotułach  zostaną podane wkrótce. Wystawa odbędzie się pod Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego.


Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Materiały organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego