facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Wszystkie drogi prowadzą do Rosji

data wydarzenia: od 15.06.2017, g. 18:00 do 16.06.2017 opublikowane przez: , z dnia 14.06.2017, 03:09

Kluczowym elementem mojego projektu jest próba zrozumienia, jakie znaczenie ma naród, granica i patriotyzm dla moich bohaterów oraz dla mnie samej - mówi Justyna Mielnikiewicz. Polska fotografka od 15 lat mieszka w Gruzji, w pracy skupia się głównie na krajach byłego Związku Radzieckiego. Wystawę jej zdjęć od czwartku oglądać można w galerii Pix.house.

- Byłam świadkiem kolorowych rewolucji w Gruzji, nieudanych ich prób na Ukrainie i w Azerbejdżanie, widziałam rosyjskie czołgi toczące się w kierunku Tbilisi w 2008 roku – mówi Justyna Mielnikiewicz*, która w Gruzji mieszka już 15 lat. - Tematem moich opowieści są zwykli ludzie, często złapani w wyjątkowych sytuacjach. Rozmawiam z nimi, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą i jaka jest historia ich krajów – szczególnie ta tworzona właśnie za ich życia. Należą oni do narodów uwięzionych w wielkiej walce o budowanie własnej niepodległości w obliczu ogromnego nacisku Rosji. Jednak moja praca nie jest wyłącznie o tym – opowiada także o przetrwaniu, radości z życia mimo wielu przeciwności i o przyjaźni.


Bohaterów swoich zdjęć fotografka znajduje w wiadomościach, mediach społecznościowych i na ulicach. - Dokumentuję w ten sposób przez ostatnie 15 lat. Po pierwsze, aby spełnić swoją wewnętrzną potrzebę lepszego zrozumienia świata - wyjaśnia. - Następnie, żeby własne odkrycia przekazać dalej z nadzieją na zwrócenie przez społeczeństwo większej uwagi na tę część świata, o którą głęboko się troszczę i którą wciąż jestem zafascynowana. 


O swoim projekcie „Granice granic” tak opowiada: „Kluczowym elementem mojego projektu jest próba zrozumienia, jakie znaczenie ma naród, granica i patriotyzm dla moich bohaterów oraz dla mnie samej. Dużą częścią mojej misji jest badanie ludzkich ścieżek prowadzących lub oddalających od pojednania po wojnie. Ponieważ Związek Radziecki w gruncie rzeczy nie miał granic, wielu ludzi zbudowało swoje życia na obszarach, które teraz są niezależnymi państwami z własnymi granicami. Niespodziewana implozja Związku z jego arbitralnymi granicami i wzrostem nacjonalizmu etnicznego doprowadziła do wielokrotnych konfliktów zbrojnych we wczesnych latach ’90 – głównie na terenie Kaukazu. Utrzymujące się problemy na pozostałych obszarach pogranicza były tylko uśpioną bombą zegarową. Wojna trwająca na Ukrainie od 2014 r. pokazała, w jakim stopniu te nierozwiązane spory pozostają podatne na manipulacje polityczne.

Widzimy, że granice określone  1991 r. nie są wykute z kamienia i mogą być przesunięte w sposób jednostronny, co udowodniła aneksja Krymu (…). Losy republik poradzieckich są wzajemnie połączone. Wszystkie tropy tego połącznia nieuchronnie prowadzą do Rosji – tej imperialnej za czasów cara, radzieckiej i dzisiejszej pod władzą Putina. 26 grudnia 2016 r. miała miejsce 25 rocznica upadku Związku Radzieckiego, kiedy to 15 sowieckich republik stało się autonomicznymi państwami. Od 1991 r. poradzieckie elity polityczne w każdym z tych krajów zaangażowane są w kształtowanie narodu i państwa. Niektóre kraje wciąż pozostały pod wpływem Rosji. Inne, biorąc za przykład Gruzję i Ukrainę, starają się od niej uwolnić  i zbliżyć do Europy Zachodniej, płacąc  sporą cenę za swój wybór, co pokazuje wojna w Gruzji w 2008 r. i na Ukrainie w 2014 r. Nieliczne, tak jak Kraje bałtyckie, oderwały się zupełnie i przystąpiły do UE oraz NATO.
Mój projekt bada granice jako bezustannie zmieniające się strefy wpływów, które nakładają się na fizyczne granice zaznaczone na mapie. Przedstawia on życie na granicach Europy uciekając się do znaczeń symbolicznych i zrekonstruowanych narracji historycznych na temat pogranicza. Ma to wpływ na kształtowanie tożsamości narodowej oraz sposobów postrzegania sąsiednich krajów. 


Autor: Tori
Zdjęcia: Justyna Mielnikiewicz


Galeria Pix.House (ul. Głogowska 35a Poznań), wystawa Justyny Mielnikiewicz „Granice Granic (Rosja i jej sąsiedzi: Gruzja i Ukraina)”, wernisaż 15 czerwca o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 16 lipca.


*Justyna Mielnikiewicz - wielokrotnie nagradzana fotografka z Polski. Od 2002 r. przebywa w Tbilisi (Gruzja). Ostatnie zdobyte przez nią nagrody to m.in. wygrana w ramach E. Smith Memorial Fund w 2016 r. oraz wygrana w projekcie Aftermath: War is Only Half the Story (Wojna to tylko połowa historii) w 2015 r. W pracy skupia się głównie na krajach byłego Związku Radzieckiego. Jej twórczość publikowana jest przez światowe wydawnictwa takie, jak The New York Times, Monocle, Newsweek International, Marie Claire , GEO France , National Geographic , Le Monde , Stern , niemiecki rocznik Reporters without Borders (Reporterzy bez Granic). Mielnikiewicz rozpoczęła swoją karierę w Polsce w 1999 r. jako reporterka „Gazety Wyborczej”, a od 2001 r. prowadzi własną działalność zawodową fotografa-dokumentalisty. W swojej działalności najbardziej skupia się na osobistych, długoterminowych projektach. W 2014 r. została wydała jej pierwsza książka zatytułowana: „Kobieta z małpą – Kaukaz w notatkach i fotografiach” śledząca dekadę jej dokumentalnej pracy w tym regionie. W latach 2014-2017 autorka skupiała się na długoterminowym projekcie dotyczącym Ukrainy o tytule: A Ukraine Runs Through it (w wolnym tłumaczeniu: Tu przebiega Ukraina) przedstawiającym współczesną Ukrainę na tle rzeki Dniepr jako metaforę dawnych i współczesnych podziałów w kraju. Obecnie dzięki grantowi E. Smith Memorial Fund bada rolę pochodzenia etnicznego w formowaniu się tożsamości Rosjan rezydujących w krajach postkomunistycznych - 25 lat po upadku Związku Radzieckiego. W 1998 r. ukończyła kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie pisząc pracę magisterską pt. Camille Paglia - Mona Lisa z wąsem wśród krytyków sztuki.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego