facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Oj, dana, dana w Kramsku

data wydarzenia: 11.06.2017, g. 14:00 opublikowane przez: , z dnia 09.06.2017, 10:49

Warsztaty garncarskie, wikliniarskie czy hafciarskie – to tylko niektóre atrakcje Festiwalu Kultury "W stronę tradycji", który w niedzielę zawładnie amfiteatrem w Kramsku. W części konkursowej na scenie zobaczymy kapele ludowe, solistów śpiewaków, instrumentalistów, ludowe zespoły taneczne i zespoły śpiewacze. Na koniec – ludowa potańcówka.

Od marca Centrum Kultury i Sztuki w Koninie realizuje projekt „Ludowe Mecyje – edukacja, animacja, warsztat”. Festiwal Kultury „W stronę tradycji” w Kramsku to ostatnia odsłona projektu – odbędzie się w niedzielę 11 czerwca od godz. 14.

Głównym celem tego folklorystycznego przedsięwzięcia jest wspieranie zjawisk, związanych z kulturą tradycyjną, funkcjonującą na terenie niespójnego etnograficznie regionu konińskiego. Chodzi też o wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej poprzez prezentację ludowych tradycji Wielkopolski wschodniej oraz stworzenie możliwości wymiany doświadczeń instruktorów, twórców i zespołów ludowych.


Podczas festiwalu nie zabraknie ciekawych wydarzeń nie zabraknie. Będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach m.in. garncarskich, wikliniarskich, rzeźbiarskich oraz haftu. Kolejnym punktem programu, przybliżającym tradycje ludowe młodemu pokoleniu, będzie edukacyjna akcja plastyczna, polegająca na pokolorowaniu kredkami rysunków, przedstawiających pary tancerzy w regionalnych strojach ludowych.


W części konkursowej na scenie zobaczymy cztery kapele ludowe, ośmiu solistów śpiewaków, trzech instrumentalistów, dziewięć ludowych zespołów tanecznych i  aż dziesięć zespołów śpiewaczych. Jurorzy w szczególności oceniać będą zgodność prezentacji z tradycjami danego regionu (dobór repertuaru, stan zachowania kostiumów i gwary oraz instrumentarium). W Komisji Artystycznej zasiądą: prof. Piotr Dahlig – muzykolog, etnograf, kierownik Katedry Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, juror wielu konkursów folklorystycznych w Polsce, Dorota Kalinowska – etnograf z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz Piotr Kulka - wieloletni tancerz, obecnie kierownik zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, instruktor i choreograf. Jest o co walczyć, zdobywca głównej nagrody otrzyma nominację do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych - Kazimierz Dolny 2017.


Równolegle do prezentacji muzycznych odbędzie się konkurs wysypywania wzorów piaskiem. Uczestnicy, podobnie jak w poprzednich latach, stworzą wzory kujawskie, miałkim, białym piaskiem na specjalnie przygotowanej do konkursu powierzchni. Imprezie towarzyszyć będzie także kiermasz rękodzieła artystycznego. Regionalni twórcy pokażą m.in. serwety, rzeźby, haft, wyroby garncarskie oraz wiklinę. Podczas kiermaszu wyroby kulinarne przygotują członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z regionu.


Integralną częścią Festiwalu jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”. Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Uczestnicy dostarczają: pisanki, pająki, lalki, obrazy malowane na szkle, kwiaty z bibuły, haftowane obrusy i serwety, rzeźby. W trakcie festiwalu będzie je można obejrzeć w świetlicy katechetycznej, obok amfiteatru w Kramsku, natomiast od 13 czerwca do 15 lipca – w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie.
Na zakończenie festiwalu przewidziano potańcówkę „Oj dana, dana…”. Będzie to zabawa taneczna oparta na muzyce tradycyjnej, granej na żywo, z zabawami, konkursami i nauką tańca.


Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia:  CKiS w Koninie


Na wydarzenie zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku, Urząd Gminy w Kramsku. Projekt jest współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego