facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Jubileuszowy Ethno Port

data wydarzenia: od 08.06.2017 do 11.06.2017 opublikowane przez: , z dnia 05.06.2017, 09:41

Przed nami 10. edycja poznańskiego festiwalu Ethno Port. Koncerty rozpoczynają się już 8 czerwca w CK Zamek. Będzie można posłuchać muzyków z tak odległych krajów, jak: Maroko, Kolumbia, Laponia czy Indie. Jako pierwsi wystąpią muzyczni podróżnicy z Hiszpanii, Grecji i Iranu: Efrén López, Stelios Petrakis i Bijan Chemirani.

Jak podkreślają organizatorzy, jubileusz to dobra okazja nie tylko do świętowania, ale również do podsumowania imprezy, która z roku na rok umacnia swoją pozycję na mapie europejskich festiwali prezentujących gatunek world music. Warto podkreślić, że od wielu lat Ethno Port znajduje się w rankingu 25 najlepszych festiwali muzyki świata prestiżowego miesięcznika Songlines.
Jak dotąd w ramach festiwalu Ethno Port wystąpiło blisko 120 zespołów i solistów z całego świata. Pozwoliło to przedstawić poznańskiej publiczności nie tylko polską scenę etniczną, ale również tradycyjną muzykę afrykańską, dalekowschodnie dźwięki Korei i Chin, południowoamerykańskie rytmy cumbii, rumby i salsy oraz ogromne bogactwo europejskiej tradycji kulturowej.

W ciągu kilku ostatnich edycji festiwal skupiał się nie tylko na muzyce, ale również na współczesnych problemach społecznych - jednym z najważniejszych jest lęk wobec migrantów i uchodźców. Tematem przewodnim jubileuszowej edycji będzie sytuacja w rejonach świata, w których decyzja o porzuceniu rodzinnych stron jest efektem rosnącego głodu, przemocy i wyzysku. W tym roku organizatorzy nawiązali współpracę z Polską Akcją Humanitarną, która w trakcie wydarzenia będzie zbierała fundusze na pomoc mieszkańcom Syrii.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się od koncertu trzech muzycznych podróżników z Hiszpanii, Grecji i Iranu: Efréna Lópeza, Steliosa Petrakisa i Bijana Chemiraniego. Artyści odkrywają początki kultury muzycznej Europy i Bliskiego Wschodu, znajdując ich wspólny mianownik. Koncert tria będzie dobrą okazją do usłyszenia wielu egzotycznych instrumentów, takich, jak: rabab, kopuz, zarb czy tombak. Podczas drugiego dnia festiwalu wystąpi saksofonista Michał Fetler. Artysta w ramach projektu Polmuz zaprezentuje muzykę opartą o zbiór archiwalnych nagrań pieśni i utworów ludowych Wielkopolski, pochodzących z unikatowej kolekcji płyt szelakowych z przełomu XIX i XX wieku. Nie obędzie się również bez koncertu węgierskiego mistrza skrzypiec i cytry Félixa Lajkó, lapońskiej wokalistki Mari Boine oraz jednego z najbardziej znanych wirtuozów afrykańskiej harfy kora, Ballake Sissoko.

Niemniej interesująco zapowiada się sobotni program koncertów. Warto z niego wyróżnić występ duetu Maniucha & Ksawery, wykonującego pieśni żniwne, weselne i dziadowskie, związane z cyklem przyrody, rytuałem i lokalną codziennością ukraińskiego Polesia. Tego dnia zagra też czeska wokalistka i skrzypaczka Iva Bittová, ukraińska Dakha Brakha oraz lutnista Driss El Maloumi z Maroka. Nie zabraknie też polskiego zespołu Mozaik, wykorzystującego w swojej muzyce kilkadziesiąt instrumentów z Armenii, Iranu, Indii, Mali i wielu innych krajów. Zabrzmią gęśle, średniowieczne fidele, lutnie, rubaby i sarody.
Na zakończenie Kolumbijczycy z Los Pirañas zestawią latynoskie rytmy champety i vallenaty z psychodelicznymi brzmieniami rodem z filmów science fiction i gier wideo.

Finałowy dzień festiwalu otworzy wspólny koncert Debashish Bhattacharya - współczesnego eksperymentatora i wirtuoza hinduskiej gitary slide oraz Kacpra Malisza - debiutującego skrzypka z folkowej Kapeli Maliszów. Po występach grupy polskiego pieśniarza Adama Struga oraz rumuńskiego zespołu muzyki wiejskiej Taraf de Haïdouks, odbędzie się koncert zamykający festiwal. Wystąpi kreolski muzyk i poeta, Danyèl Waro. Językiem muzycznej komunikacji, po który sięga najczęściej, jest gatunek „maloya” - często określany mianem „bluesa Reunionu”.

Dziesiąta edycja festiwalu Ethno Port Poznań odbędzie się w dniach od 8 do 11 czerwca na terenie Centrum Kultury „Zamek” (ul. Święty Marcin 80/82). Szczegółowe informacje na temat programu imprezy znajdują się na stronie internetowej:
tutaj

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Materiały organizatorów

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego