facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Artystyczni włóczykije w Szamotułach

data wydarzenia: 04.06.2017, g. 15:00 opublikowane przez: , z dnia 02.06.2017, 02:45

W najbliższą niedzielę w Szamotułach rozpocznie się piąta edycja międzynarodowego Ulicznego Festiwalu Osobliwości. Rynek miasta zamieni się w miejsce spotkań z artystami różnych dziedzin sztuki. Spotkamy żywe rzeźby, obejrzymy pokaz sztuki cyrkowej i akrobatycznej. Perełką tegorocznej imprezy będzie niewątpliwie spektakl butoh.

Międzynarodowość tegorocznego UFO jest mocno widoczna. Zaproszenie przyjęli artyści z Kanady, Portugalii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Ukrainy, Rosji i Polski. Będzie można podziwiać piętnaście żywych rzeźb w wykonaniu prawie trzydziestu artystów. Najlepszym sposobem na odkrycie tej całej niepowtarzalnej galerii będzie przybycie w niedzielę (od godz. 15) na szamotulski rynek. Perełką tegorocznej imprezy będzie niewątpliwie spektakl butoh „Kanabasis” w wykonaniu Teatr Limen Butoh.

Japoński taniec butoh jest afirmacją życia takiego, jakim jest i dostrzeganiem piękna w każdym jego przejawie. Jest w tym powiew mentalności japońskiej, dla której życie i śmierć to jeden kosmiczny cykl, a piękno nierozerwalnie złączone jest z ulotnością.
Warszawski Teatr Limen jest jednym z kilkunastu najważniejszych polskich teatrów tańca i jedynym tego typu teatrem butoh w Polsce. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, otrzymywał nagrody na konkursach teatralnych i tanecznych.

Poza tym na festiwalu będzie można zobaczyć pokaz żywych rzeźb - z Kanady, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Belgii, Holandii, Francji, Ukrainy, Rosji i Polski (początek 4 czerwca o godz. 15), pokaz sztuki cyrkowej i klaunday (Pina Polar, Niemcy godz. 15.10 i 18.20), pokaz komediowo akrobatyczny Czarski-Art (godz. 16 i 18), spektakl uliczny hiszpańskiej grupy The Grennman (godz. 16.20). Odbędzie się też plebiscyt na najciekawszą żywą rzeźbę.

UFO jest międzynarodową imprezą artystów ulicznych. - Nasze przesłanie definiuje przymiotnik osobliwy. To znaczy: szczególny, niezwykły, wyjątkowy niepowtarzalny, zwracający uwagę, nietuzinkowy, unikalny, niespotykany, nie taki jak inny. Taki to festiwal. Tacy artyści. Taka publiczność. Takie miejsce. Po prostu UFO!” - deklarują organizatorzy z Szamotulskiego Ośrodka Kultury.

Przewodnim motywem festiwalu są co roku żywe rzeźby – statuy. - Żywe rzeźby opowiadają różne historie, przyciągają uwagę, bawią, zadziwiają kunsztem kostiumu, ruchu, pomysłem, a przede wszystkim umiejętnością nieruchomego zastygania. Wywołują okrzyki podziwu gdy nagle ożywają witając, czy wchodząc w interakcję z publicznością – zauważają organizatorzy. - Przestrzeń między nimi twórczo wypełniają muzycy, aktorzy, cyrkowcy i wszyscy osobliwi, artystyczni włóczykije.

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia: Materiały organizatora
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego