facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Każdy może dotknąć teatru

data wydarzenia: 01.06.2017 opublikowane przez: , z dnia 01.06.2017, 03:57

Dla seniorów i dla najmłodszych - Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zaprasza do wzięcia udziału w innowacyjnym projekcie "Teatr - Dotknij". Cykl wielomiesięcznych warsztatów ze sceną w tle ma udowodnić, że na sztukę teatralną nigdy nie jest ani za późno, ani za wcześnie. W teatr można bawić się całymi rodzinami.

Projektu adresowany jest przede wszystkim do osób starszych, dzieci do lat 5, ich opiekunów oraz studentów kierunków pedagogicznych. Główną ideą "Teatr - Dotknij" jest zachęcenie mieszkańców regionu do aktywności teatralnej. Organizatorzy chcą, aby zajęcia i warsztaty złączyły uczestników w jedną rodzinę, w której każdy będzie odpowiadał za wspólną kreację. Tworzyć, bawić się, rozwijać i doświadczać - to główne założenia pomysłodawców cyklu, składającego się z zajęć tanecznych, scenograficznych, muzycznych, producenckich i wielu innych.

W ramach projektu zrealizowane zostaną także "Łaskotki" - interaktywna instalacja połączona ze spektaklem. Powstaną z myślą o najmłodszych dzieciach – w wieku do 18 miesięcy. Artyści wykreują dla nich bezpieczną, miłą w dotyku i stymulującą rozwój przestrzeń, jednocześnie prezentując oryginalne przedstawienie - łączące taniec, śpiew i muzykę na żywo.
Poszczególne cykle poprowadzą artyści i pedagodzy z całej Polski m.in. Jakub Drzastwa, Anna Dziedzic, Magda Wolnicka i Monika Kiwak. Koordynatorem merytorycznym będzie Alicja Morawska-Rubczak - pedagog teatru i reżyserka, współpracująca z czołowymi organizacjami zajmującymi się sztuką dla najmłodszych.

W ramach projektu odbędą się cztery warsztaty: dla rodzin z kilkuletnimi dziećmi ("Teatr - Dotknij/0+) oraz dla seniorów ("Teatr - Dotknij/60+"). "Łatytaty" przeprowadzi uczestników przez świat projektowania i szycia, tworzenia materiałowych elementów scenograficznych i wspólnej zabawy przy działaniach krawieckich. Zajęcia relaksacyjne "Uspokojenie" przybliżą rozmaite techniki swobodnej pracy z ciałem i oddechem. Natomiast tematem warsztatów "Obrysy" będzie tworzenie przestrzennych dzieł sztuki. Nie obędzie się też bez integracyjnych warsztatów ruchowych "Zgrani" - sięgających do źródeł pedagogiki tańca, czerpiących z żywiołu twórczej zabawy teatralnej, opartych na tworzeniu przestrzennej gry planszowej.

Interesująco zapowiada się również sekcja "Teatr - Dotknij/Edukacja", przygotowana z myślą o nauczycielach i studentach, w tym również tych z uniwersytetu trzeciego wieku. To propozycja dla osób zainteresowanych sztuką, rozwijaniem potencjału twórczego, zdobywaniem doświadczenia w pracy artystycznej z dziećmi oraz nauką nowych metod pracy z uczniami. Najbardziej zaangażowane osoby stworzą grupę "Liderów EDU" i zostaną zaproszone do udziału w wizytach studyjnych na dwóch poznańskich festiwalach: Biennale Sztuki dla Dziecka oraz Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Najnajmłodszych "Sztuka Szuka Malucha".

Projekt edukacyjno-artystyczny "Teatr - Dotknij" będzie realizowany do 10 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie (ul. Okólna 47a). Szczegółowe informacje na temat zapisów oraz programu znajdują się na stronie internetowej tutaj oraz pod numerem tel.: (63) 243 63 50/51.

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Krzysztof Ścisłowicz i Maciej Zakrzewski
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego