facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Amadeus w świecie dziecka

data wydarzenia: 01.06.2017, g. 17:00 opublikowane przez: , z dnia 31.05.2017, 04:33

Poznańską tradycją obchodów Dnia Dziecka stały się koncerty Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, skierowane do najmłodszej publiczności. Radiowi kameralisci od kilku już lat bawią młodych słuchaczy pięknem, specjalnie wybranego na tę okazję, utworu. Tym razem usłyszymy muzykę do dziecięcego baletu, opartego na baśni Andersena.

Na specjalnym koncercie 1 czerwca, zabrzmi utwór “Opowieść o dziewczynce z zapałkami” Jacka Ansgara Rabińskiego. Kompozycja jest dwuaktowym baletem dziecięcym, opartym na znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Dzieło Rabińskiego, które kompozytor napisał w roku 1992, poprzez bardzo przystępny i w pełni tonalny język jest sugestywną i bardzo obrazoburczą opowieścią o ubogiej dziewczynce, która nieustannie wzrusza nie tylko dzeici, ale także odbiorców dorosłych. Podczas koncertu na estradzie w auli UAM zatańczą uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Nad ich układem choreograficznym czuwali pedagodzy tej szkoły: Krystyna Frąckowiak, Apolonia Myszkowska oraz Mirosław Różalski.
 
Tegoroczny koncert dla dzieci jest dobrą okazją, by przybliżyć sylwetkę Jacka Ansgara Rabińskiego - kompozytora, gitarzysty, pianisty, improwizatora i pedagoga.
W latach 1979-83 studiował w klasie gitary Marcina Zalewskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Dwa lata po zakończeniu studiów zamieszkał na stałe w Niemczech. W 1985 roku podjął studia kompozytorskie w Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim pod kierunkiem Witolda Szalonka, które ukończył w 1989. W 2003 wznowił, po wieloletniej przerwie, działalność koncertową jako gitarzysta, dając recitale solowe, występując w zespołach kameralnych, a także z orkiestrą w krajach Europy Zachodniej. Od 2011 gra z flecisttką, Kathrin Gandera we wspólnie utworzonym duecie Duo GandeRa, w składzie gitara klasyczna i flet poprzeczny. Od 1986 roku, który - jak sam określa - był przełomowy w jego twórczości, komponuje ściśle tonalnie (wcześniejsze kompozycje utrzymane były w większości w tradycyjnym systemie dur-moll lub były atonalne). Kompozytor rozwinął własny język muzyczny, wracając w pewnym sensie do tonalności, jednakże w bardzo ścisłym tego słowa znaczeniu – nazywając ją Absolutną Tonalnością. W jego twórczości, obok muzyki solowej, orkiestrowej, chóralnej i scenicznej, szczególne miejsce zajmuje muzyka kameralna dla zespołów - w rzadko spotykanych zestawach instrumentalnych.
 
Koncert “Opowieść o dziewczynce z zapałkami” odbędzie się w czwartek 1 czerwca o godz. 17 w auli UAM. Wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus oraz uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu pod kierownictwem muzycznym .Agnieszki Duczmal

Autor: Adam Olaf Gibowski
 
Zdjęcie: Wojciech Kabata

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego