facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« W czepcu urodzona

data wydarzenia: 02.06.2017, g. 17:00 opublikowane przez: , z dnia 30.05.2017, 04:31

Od 40 lat szyje czepce, głównie dla zespołów ludowych z południowej Wielkopolski. Nie doczekała się następczyni, ale ciągle jest szansa, że kogoś zarazi swoją pasją. Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu zaprosiło Stanisławę Kowalską z Goliny, mistrzynię czepców, do prowadzenia warsztatów haftowania i szycia czepców.

Podstawowym materiałem, z którego powstaje czepiec jest delikatny tiul, każda jego część jest bogato wyszywana. Do łączenia każdego elementu trzeba mieć specjalne urządzenia, których nie dostanie się w żadnym sklepie. Nie wystarczą igły i nici, potrzebny jest też rozgrzany, ogromny nóż.
Pani Stanisława od 40 lat zajmuje się robieniem wielkopolskich czepców. Niegdyś były one elementem stroju nie tylko ludowego, ale także szlacheckiego i mieszczańskiego. Teraz można je oglądać tylko w muzeach oraz na głowach członkiń zespołów folklorystycznych. Hafciarka tworzy nie tylko nowe nakrycia głowy, ale także „opiekuje się” czepcami, używanymi przez artystki ludowe z południowej Wielkopolski. Okazuje się, ze nie jest to wcale takie proste, bo jeśli chce się czepiec odświeżyć, to trzeba go rozpruć, wyprać, ukrochmalić, uprasować i ułożyć od początku.


Zajęcia „Mistrzyni czepców. Warsztaty haftowania i układania czepców Stanisławy Kowalskiej z Goliny” rozpoczęły się w marcu i potrwają do końca tego roku. Odbywają się w Jarocińskim Ośrodku Kultury 2, 3 razy w miesiącu. Najbliższe zaplanowano na 2 czerwca o godz. 17, a potem - 17 czerwca o godz. 10. Nie zabraknie ich też w okresie wakacyjnym.


Na zajęciach można nauczyć się, jak zaprojektować, wyhaftować i uszyć czepiec ludowy z tiulu lub z płótna haftowanego techniką nasnuwaną (tzw. snutką golińską). Zanim jednak dojdzie do powstawania pierwszych projektów, uczestnicy dowiedzą się m.in. czym jest czepiec ludowy, jakie są jego rodzaje i jakie występowały w południowej Wielkopolsce, a także - jakie materiały i narzędzia potrzebne są do stworzenia czepca. Dopiero potem będzie można się zabrać do projektowania, rysowania, kalkowania wzorów, wycinania poszczególnych elementów i haftowania, a także układania ryszki, zszywania poszczególnych elementów, wreszcie - krochmalenia i prasowania. Warsztaty zakończą się uszyciem co najmniej jednego czepca przez każdego uczestnika zajęć.


W ubiegłym roku, dzięki Annie Witczak, folklorystce z kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki powstał dokument, z którego kolejne pokolenia będą mogły się dowiedzieć, z jakich materiałów i w jaki sposób uszyć ludowy czepiec. Bo układanie czepców wielkopolskich jest zawodem ginącym.


Film jest jednym z zadań podjętych przez kaliskie Centrum Kultury i Sztuki w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości”, który otrzymał dotację celową ze środków Województwa Wielkopolskiego.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcie: Materiały CKiS w Kaliszu
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego