facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Czarodziejskie skrzypce w filharmonii

data wydarzenia: 26.05.2017, g. 19:00 opublikowane przez: , z dnia 25.05.2017, 04:11

Ma zaledwie 25 lat, a zdążyła już zdobyć wiele poważnych nagród i podbić sale koncertowe na całym świecie. Koreańska skrzypaczka Ji Yoon Lee wystąpi w piątek z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. W programie III Koncert skrzypcowy G-dur Mozarta oraz VI Symfonia Mahlera. Orkiestrę poprowadzi Nikolaj Znaider.

Ji Yoon Lee urodziła się w 1992 roku w Seulu, w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Studiowała u Nam-Yun Kim w Korean National University of Arts w rodzinnym mieście. Obecnie pracuje z Kolją Blacherem w Hochschule für Musik Hanns Eisler w Berlinie.
Artystka jest stypendystką Deutsche Stiftung Musikleben w Hamburgu. Gra na instrumencie Petrusa Guarneriego z 1730 roku. Skrzypaczka ma zaledwie 25 lat, a już zdążyła zdobyć wiele poważnych nagród i podbić sale koncertowe na całym świecie. Do jej największych sukcesów zaliczyć należy zwycięstwa w konkursach im. Carla Nielsena oraz V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Windsorze, a także XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Dawida Ojstracha w Moskwie. Pozostałe laury artystka wywalczyła w  Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, a niedawno w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Królowej Elżbiety w Belgii.


Ji Yoon Lee w roli solistki i kameralistki występowała w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak Wigmore Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Bozar w Brukseli, Seoul Art Center czy Konzerthaus w Berlinie. Współpracuje m.in. z londyńską Philharmonia Orchestra, Orchestre National de Belgique, ECCO Ensemble, Indianapolis Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra i Korean Symphony Orchestra.
 
To nie pierwsza wizyta tej znakomitej artystki w Poznaniu. Sześć lat temu brała udział w XIV Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.
Podczas piątkowego koncertu w interpretacji koreańskiej skrzypaczki publiczność usłyszy III Koncert Skrzypcowy G-dur KV 216 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Ta trzyczęściowa kompozycja należy do żelaznego repertuaru literatury skrzypcowej i jest jednym z najczęściej wykonywanych koncertów instrumentalnych mistrza z Salzburga.
 
Po przerwie słuchacze przeniosą się w świat neoromantycznej symfoniki spod znaku Gustawa Mahlera.VI Symfnia nosząca podtytuł “tragiczna”, jest dziełem szczególnym w dorobku Mahlera. Można zaryzykować tezę o profetycznym charakterze tej symfonii, która zwiastowała tragiczne wydarzenia w życiu kompozytora m.in. śmierć córki. Sam twórca tak opisywał dzieło: “Moja Szósta stanie się zagadką, której rozwiązania podejmie się jedynie to pokolenie, które zaakceptuje i całkowicie zrozumie moich pięć pierwszych symfonii”. To cytat, który wciąż prowokuje do rozmyślań nad właściwą interpretacją tego szczególnego utworu. Twórczość Mahlera, w każdym przypadku, wymaga wysokich umiejętności od wykonawców. W piątkowy wieczór z Mahlerem zmierzą się poznańscy symfonicy pod przewodnictwem Nikolaja Znaidera. To artysta dobrze znany poznańskiej publiczności, w przeszłości prezentował się głównie jako znakomity skrzypek. W obecnym sezonie artystycznym piastuje funkcję artysty-rezydenta Filharmonii Poznańskiej.
 
Koncert “Gwiazdy światowych estrad” odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 19 w auli UAM.
 
Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjęcia: archiwum Ji Yoon Lee

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego