facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Ciemno i głucho, a oni tańczą

data wydarzenia: od 25.05.2017, g. 20:00 do 27.05.2017, g. 20:00 opublikowane przez: , z dnia 22.05.2017, 05:12

Cykl premier "Wieczory dziadowskie" to trzy spojrzenia na "Dziady" Mickiewicza. Zmierzą się z nimi choreografowie, zaproszeni do Polskiego Teatru Tańca: Tomasz Bazan, Aleksandra Dziurosz oraz Kaya Kołodziejczyk. Premiery uzupełni panel naukowy o współczesnych reinterpretacjach "Dziadów". Spektakle zobaczymy 25, 26 i 27 maja w Auli Artis.

Ideą cyklu jest stworzenie wyjątkowej platformy twórczej rywalizacji, jednocześnie oferując widzom szansę potrójnych doznań artystycznych i estetycznych. Premiery w ramach „Wieczorów dziadowskich”, prezentowane na wzór greckiego agonu, zostaną uzupełnione o specjalny panel naukowy z udziałem profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyskusja ekspertów toczyć się będzie wokół tematu tradycji oraz współczesnych reinterpretacji „Dziadów”.

Jako pierwszy zaprezentowany zostanie spektakl „Dziady_kopia.doc” - inspirowany nie tylko dziełem Mickiewicza, ale również „Trylogią Ciągu” Wiliama Gibsona. Sztuka Tomasza Bazana powstała we współpracy z choreografami: Kornelią Lech, Michałem Przybyłą, Pawłem Malickim i Dominikiem Więckiem. To wizja konfrontacji człowieka – poszukującego wciąż nowej wiedzy z czasem oraz światem niematerialnym, wyrażanym za pomocą języka przyszłościowych technologii. Spektakl koncentruje się na idei rytuału, który pozwala człowiekowi na otwarcie nieznanych wymiarów duchowych, na kontakt z rzeczywistością rozszerzoną, wykraczającą daleko poza ludzką percepcję. Muzykę do spektaklu opracował Marcin Janus, natomiast za multimedia i nowe technologie odpowiada Grzegorz Kaliszuk.

Niemniej interesująco zapowiada się przedstawienie „Niech żywi grzebią umarłych” Aleksandry Dziurosz i Tomasza Szczepanka, z muzyką Aldony Nawrockiej. Twórcy zauważają, że wśród natłoku wyzwań, które stawia przed nami życie, jednym z najpoważniejszych jest… śmierć. Kres życia często zdarza się niespodziewanie. Spektakl jest próbą odpowiedzi na pytanie, ile znaczy cudza śmierć dla nas jako jednostek i dla społeczeństwa. Na styku tych dwóch perspektyw pojawia się kolejne pytanie: co my, żywi, możemy wiedzieć o śmierci? W sztuce wystąpi m.in. Urszula Bernat-Jałocha, Paulina Jaksim, Zbigniew Kocięba, Marcin Motyl i Emily Wong.

Ostatnią sztuką w ramach cyklu będzie „Gorycz” - autorką koncepcji, reżyserką i choreografką jest Kaya Kołodziejczyk. Artystka przygląda się wielu różnym doświadczeniom tytułowej goryczy - nie tylko zmysłowej, ale również egzystencjalnej czy metafizycznej. Spektakl jest powrotem do pierwotnego znaczenia goryczy, odnalezionego w tradycji literackiej i folklorystycznej, a także ludowych obrzędach Dziadów i Zielonych Świątek. Warto podkreślić, że premiera zostanie zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca, w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2017”. W obsadzie znaleźli się: Jerzy Kaźmierczak, Kornelia Lech, Katarzyna Rzetelska i Sandra Szatan. Za muzykę odpowiada Jacek Sienkiewicz, zaś przygotowaniem muzycznym zajęła się Julita Charytoniuk.

Premiery spektakli w ramach cyklu „Wieczory dziadowskie” odbędą się w Collegium Da Vinci - Aula Artis (ul. Kutrzeby 10): „Dziady_kopia.doc” - 25 maja, godz. 20, „Niech żywi grzebią umarłych” - 26 maja, godz. 20, „Gorycz” - 27 maja, godz. 20.

Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: fragment materiału prasowego
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego