facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Noc Muzeów z Napoleonem

data wydarzenia: 20.05.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 19.05.2017, 03:36

Polacy pokładali w Napoleonie wielkie nadzieje na odzyskanie niepodległości. Jednym z tych, który uwierzyli, był Józef Wybicki. 20 maja podczas Nocy Muzeów, kuratorzy wystawy "Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie" w dobrzyckim muzeum, oprowadzą zwiedzających i zdradzą, co łączyło twórcę Mazurka Dąbrowskiego z dobrzyckim majątkiem.

Atrakcją Nocy Muzeum 2017 w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy będzie grupa rekonstrukcyjna z Muzeum Tradycji Napoleońskich w Witaszycach, która przeniesie zwiedzających w czasy napoleońskie. Warto się wybrać, bo Bonaparte do dziś fascynuje. Ponad dwieście lat temu poruszał wyobraźnię rozmachem, z jakim prowadził swoje wojny i ich zasięgiem – udało mu się zmienić mapę świata. Wybicki w swojej pieśni legionowej, która stała się hymnem Polski, napisał: „dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy”!
Zdaniem Marii Janion, polska legenda Napoleona nie liczyła się nigdy z realiami dziejowymi. Napoleon ucieleśniał niemożliwe, niszczył niezniszczalne. Był symbolem zwycięskiej mocy jednostki.

Niezwykły kult Napoleona wśród Polaków umacniała modlitwa, którą od lutego 1807 r. odmawiano w wielkopolskich kościołach wszystkich wyznań.
„(...)
Wielki Boże!
Któryś utworzył Napoleona z ducha męstwa, mądrości i dobroci; (…)
Przyjmij gorące modły za pomazańcem Twoim,
wielkim Napoleonem, cesarzem i królem.
Przedłużaj mu dni życia,
Każden z nich nową znacz chwałą.
Nie odmieniaj ani szczęścia, ani przedsięwzięć jego.
Nagródź Mu, Panie, hojną Twoją łaską dobroczynność Ojczyźnie naszej zdziałaną (...)”

Niektórym udawało się na kulcie Napoleona zarobić. Fryzjer Bonapartego, gdy w 1806 r. zatrzymał się on w Poznaniu, w byłym kolegium jezuickim, z powodzeniem zajął się sprzedażą… kosmyków włosów Napoleona. Jeden z nich można do dziś oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu - w ozdobnym puzderku przypominającym relikwiarz.
W legendzie napoleońskiej bohaterskie czyny i wspomnienia wielkich chwil przemieszały się z czasem z sentymentalnymi opowieściami. Henryk Dąbrowski, bohater wojen napoleońskich, w 1807 r. zakochał się bez pamięci i poślubił w Poznaniu, Barbarę Chłapowską (prawie dwukrotnie od niego młodszą).
I choć wielkie nadzieje związane z Napoleonem spełzły na niczym, jego kult przetrwał. Posiadanie napoleończyka wśród przodków stanowiło przedmiot do dumy (skrupulatnie informację tę umieszczano m.in. w nekrologach). W ziemiańskich dworach w Wielkopolsce do lat międzywojennych stały popiersia Napoleona. Niezwykłą popularność zyskało imię Napoleon (m.in. tak miał na imię wnuk Henryka Dąbrowskiego). Znana jest niezliczona ilość podań związanych z Napoleonem i wojnami napoleońskimi, i miejsc, w których miał się zatrzymać, przebywać…
Legenda napoleońska, głęboko zakorzeniona w kulturze polskiej, przypomniana zostanie podczas Nocy Muzeów w Dobrzycy.

Przez całą Noc Muzeów (20 maja) wstęp do Muzeum Ziemiaństwa jest darmowy, od godz. 18 do północy. Prócz wymienionych atrakcji otwarta zostanie też wystawa „Moda Ziemiańska 1864-1939”, na której prezentowane będą prace pokonkursowe uczniów z wielkopolskich gimnazjów.

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcie: Portret Napoleona, Jacques-Louis David 1812 (wiki)
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego