facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Leśmian w szatach ethno

data wydarzenia: 13.05.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 11.05.2017, 05:31

Z okazji Roku Leśmiana czwórka etnicznych muzyków założyła zespół Mimochodem, promujący jego twórczość. Koncert kwartetu, połączony z rozmową poetów i artystów, odbędzie się 13 maja w Kaliszu. W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. śmierci Bolesława Leśmiana, nazywanego często największą polską indywidualnością poetycką XX wieku.

Skrzypaczka Małgorzata Pałubska, kontrabasista Mateusz Nagórski, wokalista i tamburzysta Marcin Zadronecki oraz perkusista Adeb Chamoun, przedstawią utwory, które już niebawem ukażą się na ich debiutanckim albumie, pod roboczym tytułem „Bolesława Leśmiana pieśni wybrane”. Płyta ma być hołdem, złożonym czołowemu przedstawicielowi dwudziestolecia międzywojennego, uznawanego za jedną z największych indywidualności polskiej literatury ubiegłego stulecia. Na program koncertu w Kaliszu złoży się piętnaście kompozycji - różnorodnych stylistycznie, a zainspirowanych słynnymi wierszami, takimi jak „Topielec”, „Żołnierz”, „Karczma”, „Stodoła” czy „Romans”. Podczas występu nie zabraknie też nieco już zapomnianych utworów poety, jak „Warkocze”, „Oto słońce przenika światłem bór daleki” i „Płomienny uśmiech nietrwałych zórz”. Na brzmienie muzyki zespołu, sięgającego do tradycji polskiej, ukraińskiej i białoruskiej, składają się takie gatunki jak ethno jazz, folk, blues i rock.

Jak podkreślają muzycy, podczas pracy nad albumem przywiązywali wagę do tego, by materiał wprowadzał słuchacza w nastrój twórczości poety, ilustrował zawarte w niej historie, metafory i imaginacje. Warto przypomnieć, że od jego nazwiska pochodzi termin „leśmianizmy”, określający specyficzną grupę neologizmów. Z jednej strony - oddawały one naturę, kreowanej przez wieszcza rzeczywistości, z drugiej zaś pełniły ważną funkcję liryczną, dodając wierszom nierealnego charakteru. W wykonaniu kwartetu wiersze Leśmiana podlegają modyfikacji - poszczególne wersy budują refreny, są powtarzane lub akcentowane melodią dla podkreślenia narracyjnej kulminacji. Wraz z sugestywnymi wizualizacjami oraz ilustracyjną scenografią koncertów mają czynić wiersze przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego odbiorcy.

Przed występem grupy Mimochodem odbędzie się rozmowa na temat tegorocznego poety z udziałem gości: Izabeli Fietkiewicz-Paszek - autorki książek poetyckich, tekstów piosenek, recenzji i felietonów, Karola Samsela - poety, krytyka literackiego, filozofa i doktora nauk humanistycznych oraz Jerzego Szukalskiego - członka zespołu Małych Form Teatralnych, recytatora i śpiewaka chóralnego oraz inicjatora imprez literackich, kulturalnych i estradowych.

Koncert kwartetu Mimochodem pt. „Bolesława Leśmiana pieśni wybrane” odbędzie się w sobotę 13 maja o godz. 18 w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (ul. Łazienna 6). Występ zespołu poprzedzi rozmowa Fietkiewicz-Paszek, Samsela i Szukalskiego pod hasłem „Leśmian. Konstelacje”.

Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: Materiały prasowe zespołu

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Środa
Czerwiec 2018
Bogny
Rafaeli
Rafała
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego