facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Maluchy na polskich dróżkach

data wydarzenia: 11.05.2017, g. 13:00 opublikowane przez: , z dnia 05.05.2017, 06:09

Dzieci z całego powiatu kaliskiego pokażą się w tańcach i piosenkach ludowych. 11 maja rusza "Pyza", impreza na której spotkają się kilkulatki, by poznawać i kontynuować ideę folkloru różnych regionów Polski. Trzynastej edycji imprezy tradycyjnie patronować będzie sympatyczna Pyza – wędrująca po całej Polsce, rezolutna bohaterka książek Hanny Januszewskiej.

Głównym celem Festiwalu Tańca i Piosenki Ludowej „Pyza” jest popularyzacja zespołowych form tanecznych, ich walorów artystycznych oraz wartości edukacyjnych. Od wielu lat „Pyza” umożliwia przedstawienie kaliszanom twórczości ludowej z wielu stron naszego kraju. Udowadnia, że pasję do folkloru warto rozwijać od małego. Nie tylko po to, by nowe pokolenia chciały podtrzymywać niematerialne dziedzictwo kulturowe Polski, ale by posiadły wrażliwość estetyczną, wzbogacaną przez bezpośredni kontakt z tańcem i muzyką. Nic dziwnego, że impreza cieszy się niesłabnącą popularnością nie tylko wśród dzieci, ale również wśród nauczycieli, pedagogów i instruktorów.

Wzorem poprzednich edycji, przedszkolaki zaprezentują się publiczności na scenie kaliskiego Centrum Kultury i Sztuki. W zespołach – nawet kilkudziesięcioosobowych - przedstawią polskie tańce, piosenki i obrazki folklorystyczne. Z pewnością nie zabraknie krakowiaków, koziorajek, kujawiaków, tańców rzeszowskich, kaszubskich i łowickich. Po prezentacji grup, biorących udział w imprezie, jury przyzna nagrody i wyróżnienia, biorąc pod uwagę zarówno dobór repertuaru i muzyki, jak i umiejętności wokalne czy choreograficzne. Nie bez znaczenia będzie również estetyka tradycyjnych kostiumów i wykorzystanych rekwizytów. W ubiegłym roku zwyciężył zespół z Publicznego Przedszkola Sióstr Nazaretanek im. św. Józefa Opiekuna w Kaliszu.

Od dziesięciu lat główną nagrodą festiwalu jest „Pyza” - statuetka w formie drewnianej rzeźby dziewczynki w łowickiej spódnicy. Nazwa nagrody nawiązuje do cyklu książek o Pyzie, autorstwa prozaiczki i poetki Hanny Januszewskiej, której kanwą twórczości były opowiadania ludowe, polski folklor i wydarzenia historyczne. Seria, powstała w latach 50. opowiadała o rezolutnej dziewczynce zwiedzającej przedwojenną i socjalistyczną Polskę. Na „Pyzie na polskich dróżkach” wychowały się całe pokolenia, dojrzałych dziś osób. Na podstawie książkowych przygód bohaterki, przemierzającej Lwów, Wilno, Grodno czy Nową Hutę, powstał równie popularny serial animowany „Wędrówki Pyzy”. Autorem ilustracji i scenografem kreskówki był Adam Kilian, jeden z czołowych polskich artystów współpracujących z teatrami lalek. Co ciekawe, serial był pierwszą pozycją wyemitowaną na antenie telewizji Polsat.

XIII Festiwal Tańca i Piosenki Ludowej „Pyza” odbędzie się w czwartek 11 maja o godz. 13 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (ul. Łazienna 6). Współorganizatorem wydarzenia jest Publiczne Przedszkole nr 18 im. Chatka Puchatka w Kaliszu.


Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: Materiały prasowe CKiS w Kaliszu
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Środa
Czerwiec 2018
Bogny
Rafaeli
Rafała
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego