facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Folk w językach Podlasia

data wydarzenia: 07.05.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 04.05.2017, 05:05

Karolina Cicha to talent na miarę Ewy Demarczyk - tak o białostockiej multiinstrumentalistce mówi Tomasz Budzyński, lider zespołu Armia. W ramach projektu "Wieloma językami", wspólnie z wiolonczelistą i improwizatorem Bartem Pałygą, artystka przedstawia bogatą tradycję muzyczną jej rodzimego Podlasia. 7 maja duet wystąpi w kaliskim CKiS-ie.

Nadchodzący koncert będzie prezentacją albumu, na którym muzyka tradycyjna została połączona z nowoczesnym językiem muzycznym. „Wieloma językami” to płyta, na której można usłyszeć instrumenty zarówno etniczne: morinhuur, dotar, drumlę, duduk, akordeon, fujarkę czy mandolę, jak i elektroniczne: samplery i loopery. Krążek składa się z utworów nagranych w językach mniejszości narodowych, zamieszkujących województwo Podlaskie: ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz, po tatarsku, a nawet w esperanto. Ten popularny na całym świecie „język międzynarodowy”, został zainicjowany w 1887 roku przez żydowskiego okulistę Ludwika Zamenhofa, wychowanego w środowisku wielonarodowościowej społeczności Białegostoku.

W formie koncertu album „Wieloma językami” gościł już na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, takich jak warszawskie Skrzyżowanie Kultur, ukraińskie ArtPole, World Music Fest w Chicago, Suklegos na Litwie czy organizowana w Niemczech i Danii impreza Folkbaltica. Cicha i Pałyga wystąpili również w ramach cyklicznego wydarzenia „Wieczór w Belwederze”, grając materiał na specjalne zaproszenie pary prezydenckiej. Warto przypomnieć, że ich płyta zdobyła Grand Prix na konkursie Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, a także Nagrodę Indywidualną im. Czesława Niemena.

W czasie pracy nad piosenkami artyści wykorzystali swoje bogate doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Karolina Cicha jest kompozytorką, wokalistką i multiinstrumentalistką, rozpoznawalną zwłaszcza dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Zadebiutowała w 2005 roku jako odtwórczyni głównych ról w spektaklach Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Kilka lat później zaczęła grać koncerty, m.in. w ramach projektów „Gajcy!” i „Wawa2010.pl”, wydanych w formie płyt przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Ostatnimi albumami w jej dyskografii są „Jidyszland” - poświęcony twórczości poetów żydowskich tworzących w języku jidysz oraz „Poland-Pakistan” - zrealizowany przez artystkę we współpracy z sufickim pieśniarzem, Shafqatem Ali Khanem.

Bartosz Pałyga specjalizuje się w grze na kilkunastu instrumentach smyczkowych i etnicznych z całego świata. Popularność zdobył jako prekursor użycia technik śpiewu alikwotowego w polskiej muzyce współczesnej, folkowej i rozrywkowej. Od lat współpracuje ze swoją nauczycielką Marią Pomianowską w ramach jej Zespołu Polskiego oraz Arcus Poloniae, współtworzy takie grupy folkowe jak Yerba Mater, Masala czy Village Kollektiv. Często można go też usłyszeć w towarzystwie piosenkarza Michała Rudasia, muzyków z Gadającej Tykwy oraz członków projektu Etnofonie Kurpiowskie.

Koncert Karoliny Cichej i Barta Pałygi pt. „Wieloma językami” odbędzie się w niedzielę 7 maja o godz. 18 w Sali Studio Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu (ul. Łazienna 6). Występ duetu odbędzie się w ramach cyklu „Pofolkujmy sobie z...”.  To nie jedyny koncert Cichej w naszym regionie. 25 maja na Rynku w Krotoszynie czeka nas koncert Karolina Cicha & Spółka w ramach Simchat Chajim Festival 2017 (godz. 20).


Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: Czarli Bajka

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Środa
Czerwiec 2018
Bogny
Rafaeli
Rafała
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego