facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Sztuka z komputera

data wydarzenia: od 27.04.2017 do 12.05.2017 opublikowane przez: , z dnia 27.04.2017, 05:41

Festiwal Permutacje, poświęcony twórczości komputerowej prezentuje to, co zmienne w grafice, czy muzyce elektronicznej. Przybliża zjawiska, obiekty i procesy, w których obecne są powtórzenia i wariacje. Stawia pytania o rolę i funkcję techniki w kulturze. Tegoroczna, siódma już edycja, potrwa do 12 maja w Galerii CKiS w Koninie.

Permutacja to termin, który zdecydowanie bardziej kojarzy się z matematyką niż z twórczością artystyczną. Tymczasem związki między sztuką, a nauką i techniką wcale nie są takie odległe. Rewolucja cyfrowa nie tylko zmieniła sposób komunikacji między ludźmi. Od połowy XX wieku pewnym krokiem wkracza na teren ekspresji artystycznej i stale ją zmienia. Wszystkie te zjawiska chce uchwycić Festiwal Permutacje.
Impreza jest wydarzeniem cyklicznym, prezentującym zjawiska, obiekty i procesy, w których obecne są powtórzenia i wariacje. Festiwal sztuki komputerowej stawia pytania o rolę i funkcję techniki w kulturze. Dotychczas w jego ramach prezentowane były grafika, wideo, kompozycje muzyczne, prace immersyjne, generatywne i interaktywne.


W tegorocznej edycji wspólnym mianownikiem stały się relacje między biologią i techniką, pojęcia i zjawiska związane z życiem, przyrodą, ekosystemem.
Realizacje prezentowane na wystawie odnoszą się do takich kwestii, jak komunikacja międzygatunkowa (w szczególności między człowiekiem i rośliną), mutacja i indywidua transgeniczne, dialog między człowiekiem a owadami, matematyczna podstawa przyrody, modelowanie elementarnych form współistnienia, forma i kształt życia wewnętrznego jednostki zanurzonej w świecie informacji.

Na wystawę trafiły prace Patryka Lichoty - muzyka, kompozytora i improwizatora. Artysta gra na saksofonie, thereminie, zitherze, gitarze basowej i laptopie. Jest także liderem formacji audiowizualnej KakofoNikt. Wielokrotnie wchodził we współpracę z takimi artystami, jak Blanka Dembosz, Pascal Battus, Bryan Eubanks, Jakub Paczkowski, Piotr Tkaczem, czy Rafał Zapała.
Podczas tegorocznych Permutacji można zapoznać się też z twórczością Michała Brzezińskiego, który łączący w swoich działaniach artystycznych biologiczną materię z systemami informatycznymi.
Wśród zaproszonych do współtworzenia ekspozycji znalazł się również Roman Bromboszcz, poznański poeta, muzyk oraz filozof. Tworzy niekomercyjne strony internetowe oraz aplikacje multimedialne. Zajmuje się sztuką słowa, wykorzystując w tym celu zdobycze cybernetyki oraz czerpiąc z tradycji sztuki awangardowej. Członek grup artystycznych KALeKA i Perfokarta.
Ostatnim artystą prezentującym swoją twórczość na Permutacjach jest Miron Tee, grafik i malarz.

Wernisaż odbył się 21 kwietnia, wystawę można oglądać do 12 maja w Galerii CKiS w Koninie (Wieża Ciśnień).

Autor: Adam Olaf Gibowski

Zdjęcia: Beata Mazurek 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego