facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Mazurek z krwi i kości

data wydarzenia: 23.04.2017, g. 15:00 opublikowane przez: , z dnia 20.04.2017, 04:27

Śpiewano go m.in. podczas powstania listopadowego, styczniowego, przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905 r., podczas I wojny. "Mazurek Dąbrowskiego". Powstał 220 lat temu, a 90 lat temu oficjalnie uznany został za hymn narodowy. Z tej okazji Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy przygotowało wystawę poświęconą jego autorowi – Józefowi Wybickiemu.

Marszową pieśń – przyszły hymn Polski – do muzyki nieznanego autora (niegdyś przypisywano ją Michałowi Kleofasowi Ogińskiemu) ułożył Józef Wybicki w lipcu 1797 r. dla Legionów Polskich we Włoszech. Szybko stała się niezwykle popularna. Henryk Dąbrowski pisał w sierpniu 1797 r. do Wybickiego, z którym się przyjaźnił: „Żołnierze (…) do twojej pieśni nabierają coraz więcej gustu i my ją sobie często nucimy (…)”. Rok później była już znana we wszystkich zaborach. Tekst pieśni po raz pierwszy wydrukowano w lutym 1799 r. w gazetce „Dekada Legionowa” w Mantui. Śpiewano ją podczas triumfalnego wjazdu gen. Henryka Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego do Poznania 3 listopada 1806 r. podczas powstania listopadowego, styczniowego, przez Polaków na Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905, podczas I wojny. W 1927 r. oficjalnie została uznana za hymn narodowy.

Wystawa „Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie” skupia się na życiu i działalności Wybickiego, ale pokaże też szerokie tło epoki, związane ze współtworzonymi przez Wybickiego Legionami Polskimi we Włoszech i Księstwem Warszawskim.
Na wystawie podziwiać będzie można liczne dzieła malarskie (m.in. „Wjazd Kniaziewicza do Rzymu” Januarego Suchodolskiego, „Przejście Napoleona przez Berezynę” Juliana Fałata) oraz grafiki, ilustrujące czasy, w których żył Wybicki (m.in. autorstwa Juliusza Kossaka). Prezentowane będą także - pochodzące z tego okresu - broń, mundury i druki, jak np. faksymile autografu „Pieśni Legionów Polskich”, Józefa Wybickiego.

Zwiedzający wystawę w Muzeum Ziemiaństwa dowiedzą się też, co łączyło autora hymnu z Dobrzycą i czy kiedykolwiek odwiedził on rezydencję Augustyna Gorzeńskiego.
Do wystawy został przygotowany katalog, prezentujący nie tylko szczegółowo opisane eksponaty, ale nakreślający również życie i działalność polityczną Józefa Wybickiego od Konfederacji Barskiej, poprzez Legiony Polskie i etap utworzenia „Mazura Dąbrowskiego", aż po schyłek życia, spędzony w Wielkopolsce, w Manieczkach.


Uroczyste otwarcie wystawy „Józef Wybicki i jego czasy. Hymn. Legiony. Księstwo Warszawskie”- już 23 kwietnia o godz. 15, w pałacu Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Wernisaż uświetni występ chóru Towarzystwa Śpiewu w Raszkowie. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 października.

Autor: Daina Kolbuszewska
Ilustracja: „Przejście Napoleona przez Berezynę” Juliana Fałata

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego