facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Teatr młodych Wielkopolan

data wydarzenia: od 20.04.2017 do 21.04.2017 opublikowane przez: , z dnia 13.04.2017, 05:07

Teatr klasyczny w treści i nowoczesny w formie - to niepisane motto pomysłodawców Przeglądu Młodego Teatru Wielkopolski "Dzień Dobry Sztuko". Podczas tegorocznej edycji widzowie obejrzą aż 16 spektakli. Na deskach sali widowiskowej CKiBP w Suchym Lesie zaprezentują się grupy teatralne m.in. z Poznania, Wągrowca, Gostynia i Turka. Pierwsze przedstawienia już 21 kwietnia.

Przegląd „Dzień Dobry Sztuko” zdążył się już zapisać na kulturalnej mapie Wielkopolski. Wydarzenie ma podkreślać rolę świadomości własnej tożsamości kulturowej, która - zwłaszcza w dzisiejszych czasach - powinna opierać się na szacunku oraz akceptacji „innego”. Impreza ma nie tylko inspirować do artystycznych działań, ale również pobudzać do myślenia i w pozytywny sposób wyzwalać emocje wśród młodych ludzi, szukających swojego miejsca w świecie.

Przegląd adresowany jest do dzieci i młodzieży, działających w zespołach i grupach teatralnych w szkołach podstawowych i gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych, a także ośrodkach kultury, świetlicach i klubach na terenie całej Wielkopolski. Celem projektu jest prezentacja początkujących teatrów naszego województwa oraz przedstawienie jego mieszkańcom oryginalnych spektakli, opisujących rzeczywistość odważnym językiem sztuki współczesnej.

Program imprezy uwzględnia różne formy teatralnej wypowiedzi - od teatru żywego planu i teatru muzycznego, po happening i teatr plastyczny. Szczególny nacisk położono na nieszablonowe rozwiązania sceniczne, niebanalność oprawy plastycznej oraz komunikatywność wypowiedzi teatralnej. Organizatorzy stawiają na teatr autorski, wykorzystujący naturalność młodego aktora oraz elementy twórczej zabawy i eksperymenty artystyczne. Wzorem poprzednich edycji, przegląd spektakli połączony jest z cyklem warsztatów z udziałem muzyków, aktorów i scenografów.

W tym roku do ścisłego finału zakwalifikowało się 15 grup teatralnych. Pierwszego dnia odbędą się prezentacje spektakli w kategorii szkół podstawowych. Na scenie wystąpią mali aktorzy Teatru „Hak” z Ośrodka Upowszechniania Kultury w Wysokiej, Teatru „Bez Granic” z Zespołu Szkół im. O. M. Żelazka w Chludowie, Koła Teatralnego „Bez Nazwy” ze Szkoły Podstawowej im. J. Wybickiego w Owińskach, teatralnego zespołu klasowego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzemesznie, Teatru „Szpilka” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oraz Teatru „My i...” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wągrowcu.

Drugi dzień należeć będzie do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Premierowe przedstawienia przygotowały: Teatr „Zwierciadło” z Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku, Grupa Teatralna „Echo Pałacu” z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mroczeniu, pracownia „Pociąg Teatralny” z CK Zamek w Poznaniu, Teatr „Cyk” z Gminnego Ośrodka Kultury „Sokół” w Czerwonaku, Grupa Teatralna „MPF” z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, Teatr „Bez (Pre)tekstu” z I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, Teatr „Ekspozycja” z MDK nr 2 w Poznaniu, „POSM-ki 2016” z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Poznaniu oraz Teatr „A To My” ze Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI w Poznaniu, który jako jedyny wystawi aż dwie sztuki - „Kolęda po polsku” i „Czerwiec 1956”.

W trakcie finału Rada Artystyczna Przeglądu Młodego Teatru Wielkopolski w składzie: Beata Bąblińska, Agnieszka Gierach, Artur Szych i Bogdan Żyłkowski, przyzna Grand Prix – Wojciecha - w każdej kategorii wiekowej. „Młodzieżowe jury”, złożone z przedstawicieli każdego zespołu uczestniczącego w przeglądzie, wręczy nagrody specjalne. Warto podkreślić, że „Wojciechy” wzięły swoją nazwę od Wojciecha Bogusławskiego, twórcy Polskiego Teatru Narodowego. Słynny autor „Fraskatanki”, „Mieszczek modnych” czy „Ślubu modnego”, urodził się 9 kwietnia 1757 roku w nieistniejącej już miejscowości Glinno, niedaleko Suchego Lasu.

XII Przegląd Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko” odbędzie się w dniach 21 i 22 kwietnia w Sali widowiskowej CKiBP (ul. Szkolna 16) w Suchym Lesie. Organizatorem wydarzenia jest Poznańska Fundacja Artystyczna oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Suchy Las.

Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: J. Ślęzak / materiały prasowe CKiBP
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego