facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Nie oszuka się pamięci milczeniem

data wydarzenia: 10.04.2017, g. 17:30 opublikowane przez: , z dnia 06.04.2017, 02:29

Austriacki pisarz Martin Pollack powraca do najbardziej interesujących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Na spotkanie z autorem książki "Topografia pamięci" zaprasza 10 kwietnia CK Zamek.

Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie – pisze w "Topografii pamięci" Martin Pollack. Pisarz powraca do najbardziej interesujących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię imigracji w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Ujawnia narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię.

Urodzony w Austrii pisarz i tłumacz Martin Pollack debiutował w 1984 r. książką "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu" przyniosła mu Nagrodę Literacką Europy Środkowej "Angelus" w 2007. W tym samym roku otrzymał też Nagrodę im. Karla Dedeciusa dla - najlepszego niemieckiego tłumacza literatury polskiej. Na niemiecki tłumaczył dzieła Ryszarda Kapuścińskiego, Andrzeja Bobkowskiego, Mariusza Wilka.

Adam Michnik w laudacji z okazji przyznania Martinowi Pollackowi "Pióra Wolności" (2015) powiedział: "Architektura, która interesuje Martina Pollacka, i geografia składa się z permanentnej walki o prawdę, walki z zakłamaniem. To jest inna geografia niż ta, której się uczymy zwykle w szkołach, bo tu jest Babi Jar i Katyń, i Bełżec, i Treblinka, i groby Słowenii, i groby Besarabii, groby zatarte, groby, które miały nie istnieć. Martin Pollack odkopuje te groby, walczy o pamięć, walczy o przywrócenie pośmiertnego głosu ofiarom".
"Pióro Wolności" to nagroda przyznawana od 1996 roku przez Fundację im. Torgny Segerstedta w Göteborgu. Upamiętnia Torgny Segerstedta (1876-1945), historyka religii, legendarnego wydawcę, redaktora naczelnego "Göteborgs- Handels och Sjöfarts-Tidning", znanego ze swojej zdecydowanej postawy wobec nazizmu. Otrzymali ją m.in. Maciej Zaremba i Anna Politkowska.

Spotkanie z Martinem Pollackiem (10 kwietnia, g 17.30) odbywa się w ramach cyklu "Zamek czyta".

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia udostępnione nieodpłatnie w ramach licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported.
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego