facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Mahler, znawca naszych dusz

data wydarzenia: 02.04.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 31.03.2017, 11:48

Za życia uważany był za znakomitego dyrygenta operowego, natomiast jego twórczość kompozytorska traktowana była z przymrużeniem oka. - Moje czasy jeszcze nadejdą – odgrażał się Gustav Mahler. I miał rację. Dziś jego muzyka grywana jest na całym świecie. Mieszkańców Wielkopolski na spotkanie z genialną muzyką Mahlera zaprasza Amadeus.

Twórczość kompozytorską Mahlera, współcześni mu krytycy określali mianem “Kapellmeistermusik". Jednak to kompozytor miał rację, prorokując, że “jego czasy jeszcze nadejdą". Dziś Mahler uchodzi za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki Zachodu. Jego utwory są – drugimi w kolejności – najchętniej nagrywanymi przez orkiestry na całym świecie. Pierwszeństwo dzierży niepodzielnie spuścizna Ludwiga van Beethovena. Niestety, dorobek kompozytorski Gustava Mahlera został zauważony dopiero pół wieku po śmierci artysty. Dlaczego? Wskazałbym dwa główne źródła problemu. Po pierwsze, czas powstania. Mahler komponował na przełomie XIX i XX wieku, czyli w okresie, kiedy język późnego romantyzmu ustępował coraz to nowszym nurtom, aż z początkiem XX stulecia w Europie powiało wielką awangardą, który szukała nowych środków ekspresji muzycznej. Język muzyczny Mahlera siłą rzeczy musiał pozostać w odbiorze anachroniczny, szczególnie wobec takich kompozytorów jak Alban Berg, Arnold Schonberg czy Anton Webern. Drugie źródło niepowodzeń Mahlera, to cechy czysto strukturalne jego muzyki, najczęściej określane mianem nadmiernego eklektyzmu, w której miesza się to, co wysokie z tym, co niskie. Frazy symfoniczne z cytatami muzyki ludowej, czy też klezmerskiej.


W połowie XX wieku nastąpił istotny przełom, nagle świat zachwycił się Mahlerem. Wielkimi orędownikami tej muzyki stali się tacy dyrygenci, jak Leonard Bernstein, Georg Solti, Lorin Maazel, Claudio Abbado czy Walerij Giergiew. Dziś trudno wyobrazić sobie życie koncertowe bez wspaniałego świata symfoniki Gustava Mahlera, na który  składa się 10 symfonii oraz cztery rozbudowane cykle pieśni.
Muzyka Mahlera w polskich salach koncertowych jest wciąż rzadkością, a każde spotkanie z nią przyciąga rzesze wygłodniałych wielbicieli autora “Pieśni wędrującego czeladnika".


Tym razem na takie spotkanie zaprasza Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, która pod batutą Anny Duczmal-Mróz wykona I Symfonię D-dur Gustava Mahlera, noszącą podtytuł “Tytan". Pracę nad tym dziełem kompozytor rozpoczął w roku 1884, jednak ostatecznej redakcji dokonał cztery lat później. Symfonia, w czterech częściach, zabrzmi w opracowaniu na orkiestrę kameralną Klausa Simona. Twórczość Mahlera jest szczególnie bliska dyrygentce Annie Duczmal-Mróz. O swojej fascynacji austriackim kompozytorem tak opowiada: “Mahler to dla mnie spełnienie obietnicy o muzyce idealnej, muzyce wgryzającej się w najgłębsze zakamarki naszej duszy, o muzyce która w genialny sposób przekazuje wszystkie emocje jakie drzemią w człowieku. Nią żyję od lat, towarzyszy mi w dzień, nie mogę przez nią spać i nie mogę przestać jej analizować. Owładneła mnie całkowicie."

Wykonanie I Symfonii Gustava Mahlera poprzedzi “Koncert na dwie wiolonczele" g-moll Antonio Vivaldiego, w wykonaniu braci Gustawa i Wojciecha Bafeltowskich, którzy są laureatami Młodzieżowego Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Kazimierza Wiłkomirskiego.

Autor: Adam Olaf Gibowski
Zdjecia: Wojciech Kabata

Symfonia “Tytan" G. Mahlera zabrzmi 2 kwietnia o godz. 18 w Auli UAM.

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego