facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Mosina gitarową stolicą Wielkopolski!

data wydarzenia: od 31.03.2017 do 02.04.2017 opublikowane przez: , z dnia 29.03.2017, 10:50

Ponad tysiąc osób z całego kraju przyjedzie do Mosiny na święto gitary. Będą wystawy, koncerty i warsztaty. Te ostatnie poprowadzą w tym roku kolumbijski gitarzysta Carlos Ramirez, Łukasz Gorczyca i australijski bluesman Rob Tognoni. Koncerty zagrają m.in. Strachy na Lachy oraz zespół Saxofresh z Kasią Kowalską. Impreza rusza 31 marca.

XI Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą organizowane są od ponad dziesięciu lat przez Mosińskie Towarzystwo Gitarowe, zdążyły wyrosnąć na wyjątkowe wydarzenie artystyczne w skali Wielkopolski. Wzorem poprzednich edycji, również w tegorocznym programie znalazły się propozycje zarówno dla doświadczonych gitarzystów, jak i tych, którzy swoją muzyczną przygodę dopiero rozpoczynają. Wydarzenie, z udziałem profesjonalnych muzyków z Polski, Australii i Niemiec, popularyzuje różne formy artystyczne, aspirując do miana elitarnego święta każdego miłośnika muzyki gitarowej. W tym roku w realizacji projektu ma wziąć udział ponad tysiąc osób z całego kraju.

Piątkowy program rozpocznie się od porannego cyklu form warsztatowych, koncertu oraz spotkania z młodzieżą Zespołu Szkół w Mosinie z udziałem Guntera Geweke i członków niemieckiego zespołu Saxofresh. Późnym popołudniem otwarte warsztaty szkoły gitary klasycznej poprowadzi uznany kolumbijski gitarzysta, Carlos Ramirez. W tym samym czasie odbędzie się prezentacja instrumentów muzycznych oraz techniki estradowej. Tuż po jej zakończeniu darmowy koncert zagra popularna formacja rockowa Strachy Na Lachy, która zaprezentuje swoje największe przeboje, takie jak: „Czarny chleb i czarna kawa”, „Piła tango” czy „Twoje oczy lubią mnie”. Po występie organizatorzy zaproszą uczestników na wernisaż wystawy „Z archiwum polskiego jazzu Jerzego Reicha. Autografy muzyków” oraz jam session z udziałem wszystkich gości pierwszego dnia imprezy.

Niemniej interesująco zapowiada się sobotni poranek, podczas którego młody gitarzysta jazzowy Dawid Kostka wyjawi adeptom, tajniki gry na gitarze elektrycznej. Warsztaty „Gitara we współczesnych stylach muzyki rozrywkowej - rock, pop, funk, fusion, jazz i nie tylko...” przybliżą ich uczestnikom sekrety realizacji struktur harmonicznych na gitarze, techniki improwizacji i wykorzystanie elementów współczesnych stylów muzyki rozrywkowej w jazzie.

Ciekawym punktem w programie Dni Artystycznych jest również spotkanie z członkiem zespołu Niebieska Sowa, Mikołajem Sikorskim. Muzyk przedstawi historię i zasady działania instrumentu „cigar box guitar” - wyjątkowej gitary z pudełka po cygarach, popularnego w okresie I wojny światowej, a obecnie przeżywającej prawdziwy renesans. Tego dnia warsztaty gitarowe Carlosa Ramireza odbędą się z udziałem artysty, grającego na tradycyjnej indyjskiej sitarze, Manfreda Flathe, a także muzyków z niemieckiego projektu CoverCraft. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Saxofresh oraz wokalistka Kasia Kowalska, która już niebawem - po niemal dziesięciu latach przerwy - zaprezentuje swój nowy album.

Pierwszym punktem w niedzielnym harmonogramie jest III Wielkopolski Przegląd Kapel Gitarowych. Zmagania debiutujących zespołów zostaną połączone z konsultacjami warsztatowymi Łukasza Gorczycy oraz australijskiego bluesmana Roba Tognoniego, który wspólnie ze zwycięzcą tegorocznego przeglądu wystąpi w ramach wieczornego koncertu finałowego.

XI Ogólnopolskie Dni Artystyczne z Gitarą w Mosinie odbędą się w dniach od 31 marca do 2 kwietnia w Mosińskim Ośrodku Kultury - Mosińskie Towarzystwo Gitarowe (ul. Dworcowa 4).

Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: Materiały prasowe
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego