facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Pojedynek na skrzypce

data wydarzenia: od 25.03.2017 do 27.03.2017 opublikowane przez: , z dnia 24.03.2017, 09:58

Aż 49 młodych skrzypków weźmie udział w 14. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Georga Philippa Telemanna. Konkurs przeznaczony jest dla artystów, którzy nie ukończyli 16 lat. Poznański konkurs ma dobrą opinię nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Przesłuchania rozpoczynają się 25 marca.

Uczestnicy będą przesłuchiwani w dwóch etapach. W pierwszym wykonają jedną z Fantazji Telemanna oraz utwór dowolny. W drugim - I lub II i III część dowolnego koncertu skrzypcowego. Podobnie, jak w poprzednich edycjach konkursu, program przygotowany przez muzyków musi być wykonany z pamięci oraz uwzględniać twórczość kompozytorów polskich.

Wielkopolskę będą reprezentować uczniowie Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu: Barbara Słomian, Agnieszka Wojtowicz, Barbara Żołnierczyk, Agata Doszczak, Justyna Grudzień, Agata Miłoś i Michał Sieńko. Obok nich zagrają skrzypkowie z innych krajów m.in. Nicole Nadine Ostmann, Lir Vaginsky, Gina Keiko Friesicke (Niemcy), Alexandr Papushev (Rosja) i Alicia Kovács (Węgry). W poprzednich edycjach konkursu wśród uczestników byli muzycy z tak odległych państw, jak Singapur czy Korea. Ubiegłorocznym zwycięzcą był Simon Zhu. Drugie nagrody otrzymali Elias David Moncado oraz Sara Dragan. III miejsce zostało przyznane Pavli Tesarovej.

Umiejętności młodych artystów ocenią jurorzy o międzynarodowej sławie. Wzorem wszystkich dotychczasowych edycji, przewodniczącym komisji będzie prof. Michał Grabarczyk. W wyłonieniu najlepszych młodych skrzypków pomogą mu Eszter Perényi - prof. Akademii Muzycznej w Budapeszcie i jedna z największych skrzypaczek węgierskich, František Novotný - wybitny czeski muzyk i prof. Akademii Muzycznej w Brnie, prof. Tatiana Liberova - jurorka wielu międzynarodowych konkursów, Jurgis Dvarionas - prof. Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru w Wilnie oraz Tomasz Tomaszewski - koncertmistrz Deutsche Oper w Berlinie i prof. tamtejszego Universität der Künste. Skład jury uzupełniają poznańscy i krakowscy profesorowie: Bartosz Bryła, Wojciech Maliński i Antoni Cofalik, a także pomysłodawca i organizator konkursu, Sławomir Jarmołowicz.

Wydarzenie promuje kulturalne i wiolinistyczne tradycje Poznania i Wielkopolski, jest cenione nie tylko w Polsce, ale i Europie. O wysokim poziomie artystycznym Konkursów Skrzypcowych im. G. F. Telemanna świadczą przede wszystkim sukcesy laureatów. Dobrym przykładem jest kariera Agaty Szymczewskiej, która po sześciu latach od zdobycia I miejsca podczas pierwszej edycji konkursu w 2000 roku, otrzymała I nagrodę na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego.

XIV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Georga Philippa Telemanna odbędzie się w dniach 25-27 marca w salach koncertowych Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 1 im. Henryka Wieniawskiego oraz Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza. Koncert laureatów został zaplanowany na 27 marca o godz. 18.

Autor: Sebastian Gabryel
Zdjęcia: DeKaDeEs / Kroniki Poznania

Telemann 2016 Finał Elias David Moncado II nagroda fot. DeKaDeEs
Telemann 2016 Finał Pavla Tesarova III nagroda fot. DeKaDeEs
Telemann 2016 Finał Simon Zhu I nagroda fot. DeKaDeEs

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego