facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Jak dorastać, to z książką

data wydarzenia: od 24.03.2017 do 26.03.2017 opublikowane przez: , z dnia 22.03.2017, 10:46

Jak zachęcić dzieci do czytania? Przekonać, że książka może konkurować z grą komputerową? To dziś prawdziwe wyzwanie dla wydawców i rodziców. Poznańskie Spotkania Targowe konsekwentnie zachęcają wydawców i odbiorców do zwracania uwagi zarówno na merytoryczną, jak i edytorską jakość proponowanej literatury. Książkowa impreza rusza w Poznaniu 24 marca.

Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców są najstarszą w Polsce imprezą targową o tej tematyce. W programie tegorocznej, 16. już edycji, znalazły się wystawy sztuki ilustratorskiej i edytorskiej, wykłady i debaty, prezentacja nowości wydawniczych, spotkania autorskie oraz wydarzenia adresowane do dzieci.

Do stałych elementów programu należą wystawy, zwracające uwagę uczestnikom targów na znaczenie ilustracji w książkach dla dzieci. Dla najmłodszej grupy odbiorców atrakcyjność literatury w równym stopniu determinuje słowo i obraz, często to właśnie wizualny aspekt książki zachęca do lektury. Najlepszym tego przykładem są prace wybitnej ilustratorki Elżbiety Wasiuczyńskiej (seria „Pan Kuleczka”, „Osiecka dzieciom”, „Chichotnik”), które zostaną zaprezentowane w ramach cyklu „Mistrzowie ilustracji”.

Podczas Poznańskich Spotkań Targowych nie zabraknie też wystawy z cyklu „Salon Ilustratorów”, prezentującej ilustracje i grafiki kilkudziesięciu młodych debiutantów. Równie interesująco zapowiada się ekspozycja prac, nagrodzonych przez polską i czeską sekcję międzynarodowego stowarzyszenia IBBY, a także pokaz dokonań uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Tradycją książkowej imprezy jest „wigilia Targów”, czyli Czwartek Literacki, który odbędzie się w przeddzień imprezy w siedzibie Biblioteki Kórnickiej - Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Jego tematyka będzie nawiązywać do przewodnich tematów Targów - „Mazurka Dąbrowskiego” oraz twórczości Feliksa Nowowiejskiego. W tym roku świętujemy 220. rocznicę powstania pieśni, 90. rocznicę ustanowienia ją hymnem Polski, a także 140. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora. Gośćmi Czwartku będą prof. Grzegorz Leszczyński, pisarka Małgorzata Strzałkowska oraz pianista, prof. Andrzej Tatarski.

Podczas otwarcia Poznańskich Spotkań Targowych wręczone zostaną statuetki Pegazika w kategoriach: Twórca oraz Przyjaciel książki dla dzieci. Dotychczas nagrodzono nimi takich autorów, jak choćby Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Wanda Chotomska, czy Joanna Papuzińska. W czasie trwania imprezy poznamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników. Tegoroczne hasło brzmiało: „Mazurek Dąbrowskiego. Co wiemy o naszym hymnie narodowym”. Odbędzie się również prezentacja Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, połączona z ogłoszeniem wyników Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren.

Mocną stroną tegorocznych Targów są wydarzenia tematyczne - warsztaty z prawa autorskiego, kreatywne zajęcia plastyczne w ramach cyklu „Rysujemy z Mistrzem”, głośne czytanie książek, panele, dyskusje i prezentacje książek w kontekście fenomenu literatury kryminalnej i podróżniczej dla dzieci. Nie zabraknie gier planszowych i miejskich. W programie artystycznym znalazł się m.in. krótki spektakl teatralny Szymona Jachimka pt. „Jeremi się ogarnia. LOL”, a także pokaz filmów animowanych, wykonanych przez najmłodszych, pod okiem pracowników Centrum Sztuki Dziecka.

Autor: Sebastian Gabryel
Front foto: Andrzej Palacz/Materiały prasowe

XVI Poznańskie Spotkania Targowe - Książka dla Dzieci, Młodzieży i Rodziców odbędą się w dniach 24-26 marca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, pawilon 7 (ul. Głogowska 14).
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego