facebookg+twitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Zbudzimy miasto do życia

data wydarzenia: 19.03.2017, g. 11:55 opublikowane przez: Redakcja, z dnia 18.03.2017, 10:41

Już po raz siódmy w przestrzeni miejskiej poznaniacy przegonią zimę. Czy i tym razem doroczna impreza przyciągnie tłumy mieszkańców do wspólnego uczestnictwa w centrum miasta? Czy wydarzenie zachęci ich na tyle, że opuszczą sztucznie oświetlane przestrzenie centrów handlowych: Posnania, Poznań City Center, Plaza? Dowiemy się już w niedzielę, 19 marca.

Pogrzeb Zimy to inicjatywa społeczna, która powstała w roku 2011. Połączenie sił poznańskich środowisk twórczych w celu celebracji zaniedbanych tradycji ludowych i chęć przeniesienia ich na grunt miejski, doprowadziły do zjawiska, którego konsekwencji na początku nikt nie mógł przewidzieć. Szybkość rozprzestrzeniania się idei oraz jej znaczny rozkwit zdeterminowały cykliczność poznańskich ceremonii pogrzebowych.

W jednym z wywiadów Franciszek Sterczewski, aktywista miejski i współorganizator Pogrzebu Zimy, powiedział, że "to jest po prostu dobra zmiana, tzn. prawdziwa. Zmieniamy porę roku na jasną, słoneczną, radosną. Topimy smutki, topimy wszelkie zmartwienia. Budzimy miasto do życia. Chodzi nam o takie święto, które jednoczy wszystkich". Sterczewski zaprasza do wyjścia z domu, do spotkania nie tylko w gronie znajomych, ale i w większej grupie. Skoro zima symbolizuje wszystko, co złe, to tego dobrego, które ma dopiero nadejść, najlepiej oczekiwać w wesołym towarzystwie. Bo w Pogrzebie Zimy chodzi o jak najszerszy przekrój mieszkańców, z różnych środowisk, niezależnie od przekonań religijnych, politycznych, światopoglądowych.

Siódma edycja Pogrzebu Zimy, tak jak poprzednie, zapowiada się głośno, tłumnie i kolorowo. Wszystko po to, aby wybudzić wiosnę z zimowego snu. Impreza rozpoczyna się już o godz. 10 w siedzibie Fundacji Malta (budynek Arkadii przy ul. Ratajczaka 44), gdzie organizatorzy wspólnie z warsztatowiczami zbudują marzannę. Będzie to również okazja, by przygotować dla siebie odpowiedni strój, żeby wpasować się w kolorowych korowód. Warsztaty są bezpłatne.

Przemarsz pogrzebowy startuje o godzinie 11. 55 na Placu Wolności. Stąd skieruje się na Stary Rynek, następnie na ulicę Woźną, do Parku w Starym Korycie Warty, aż na Most Rocha. Imprezę uświetnią Drum Work, Tsigunz Fanfara Avantura, a zaśpiewają Poznańskie Słowiki.

Po przemarszu organizatorzy zapraszają na stypę, czyli afterparty w KontenerART, gdzie uczestnicy będą mogli usiąść przy ognisku, z jedzeniem i piciem, oraz posłuchać jam session. Będzie to również inauguracja wiosenno-letniego sezonu imprez i spotkań plenerowych.

Autor: Kuba Wojtaszczyk
Front foto: Mariusz Forecki

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

20
Sobota
Styczeń 2018
Fabioli
Miły
Sebastiana
Styczeń, 2018
PnWtŚrCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego