facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Amadeus dla kobiet

data wydarzenia: 12.03.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 11.03.2017, 12:35

Najbliższy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus - z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet - dedykowany jest wszystkim kobietom. W programie znajdą się utwory Beethovena, Chopina, Glinki i Vivaldiego. Jako solistka wystąpi aktorka Olga Bończyk, która jest też absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Bończyk przez wiele lat współpracowała z zespołem "Spirituals Singers Band", z którym zdobyła wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Jej występy bardzo często są połączeniem umiejętności scenicznych z wokalnymi. Artystka daje recitale z towarzyszeniem najlepszych polskich muzyków jazzowych, które cieszą się wielkim uznaniem słuchaczy. W 2011 roku wydała płytę "Listy z daleka" z najpiękniejszymi piosenkami Kaliny Jędrusik, a w 2013 autorski krążek "Piąta rano", której producentem muzycznym był Krzysztof Herdzin. Natomiast współpraca z Włodzimierzem Korczem zaowocowała albumem z kolędami, w jego opracowaniu. Artystka wzięła udział w projekcie "Gram o wszystko" - muzycznym hołdzie złożonym Jerzemu Wasowskiemu przez znakomitych wykonawców, zaaranżowanym przez Gary’ego Guthmana.


Podczas niedzielnego koncertu Olga Bończyk wykona utwory, które raczej kojarzą się z kanonem muzyki czysto instrumentalnej. W wersji wokalno-instrumentalnej zabrzmią m.in. słynna Jesień z “Czterech pór roku" Antonio Vivaldiego oraz Etiuda op. 10 nr 3 Fryderyka Chopina, których aranżacji dokonał Hadrian Filip Tabęcki. Oba utwory usłyszymy w końcówce pierwszej części wieczoru. Nim to jednak nastąpi, na początku usłyszymy uwerturę do opery “Rusłan i Ludmiła" Michała Glinka, rosyjskiego kompozytora o polskich korzeniach. Utrzymana w szybkim tempie uwertura, posiada pogodny charakter, jest pełna motywów tanecznych, po części inspirowanych rosyjskim folklorem. Pełno w niej kolorów i bogatych melodii. Następnie przeniesiemy się w oniryczny,  medytacyjny świat "Sonaty księżycowej" Ludwiga van Beethovena. Radiowi kameraliści wykonają jej pierwszą część.
W pierwszej części usłyszymy także"Concerto Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową" Mikołaja Góreckiego, jako solista wystąpi koncertmistrz Jarosław Żołnierczyk.


Między utworami Zbigniew Grochal przeczyta teksty Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Drugą część koncertu wypełni aura iście hiszpańska. Amadeus wykona “Carmen Suite" Gorgesa Bizeta i Rodiona Shchedrina. Siuta, inspirowana najbardziej znaną operą Bizeta składa się z trzynastu części.

Koncert “Wszystko dla kobiet" odbędzie się w niedzielę 12 marca o godz. 18 w auli UAM. Kier. muz. Agnieszka Duczmal, soliści: Olga Bończyk, Jarosław Żołnierczyk. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa obrazów Arkadiusza Wesołowskiego.Autor: Adam Olaf Gibowski

Front foto: Wojciech Kabata 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego