facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Ażurowa przeszłość duszy

data wydarzenia: od 10.03.2017, g. 18:00 do 31.03.2017, g. 20:00 opublikowane przez: , z dnia 06.03.2017, 05:18

Łączy malarstwo, rysunek i formy przestrzenne. Cechami charakterystycznymi jej prac są delikatność, ażurowość i symbolika. Paulina Brodowska opowiada o przeszłości ludzkiej duszy, nawiązując do sztuki ludowej, archetypów i instynktów. W marcu w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie będzie można oglądać jej wystawę "Archeologia duszy".

Ludy pierwotne odwoływały się do swojej nieświadomości za pomocą ceremonii i obrzędów. Patriarchalna kultura europejska pogrążyła duszę w niewiedzy. Od wieków - poprzez symbole, baśnie, opowieści - legendy prowadzą nas językiem archetypu, budzą świadomość i włączają w kosmiczny proces przemian. Poprzez zwierzęce impulsy, naturalne instynkty, trudne wybory i sytuacje - ku przekraczaniu ustanowionych granic. To wewnętrzny dialog, który nawiązuje do fantazji, snów i wizji, próba zintegrowania treści świadomych i nieświadomych. Kilka cykli plastycznych Pauliny Brodowskiej - to kilka procesów ilustrujących przemiany, archetypowe opowieści i postaci, przyjmujące formy symboliczne. Poszukiwanie przestrzennych form wyrazu, mieszanie technik w małym i dużym (scenograficznym) wymiarze, o charakterze instalacyjnym.

Przy okazji tej wystawy warto wspomnieć o tym, co w psychologii i filozofii określane jest mianem transgresji, rozumianej jako przekraczanie granic osobowości, granic społecznych oraz norm społecznych. Problematyką transgresji i działań transgresyjnych zajmował się prof. Józef Kozielecki. Sformułował on koncepcję człowieka transgresyjnego, czyli wielowymiarowego, który posiada zdolność przekraczania granic materialnych, społecznych i symbolicznych. W jego koncepcji duże znaczenie ma także kategoria celowości działań (działania intencjonalne), problem motywacji, kultury czy religii. Kozielecki poświęca wiele uwagi problemom takim jak sens życia, godność człowieka czy kwestii decyzyjności.
Inną badaczką tej tematyki jest Maria Janion – główna redaktorka i współautorka serii wydawniczej „Transgresje”.

Paulina Brodowska (rocznik 1981) ukończyła Projektowanie Wnętrz i Wystawiennictwo w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej w pracowni prof. Zdzisława Łosińskiego. Do swoich prac wprowadza elementy wycinane, które poprzez dodatkową płaszczyznę tworzą delikatną przestrzeń, budowaną przez światło. W jej pracach elementy nawiązujące do sztuki ludowej łączą zewnętrzną i wewnętrzną naturę człowieka, nadając jej nowy wymiar. Brodowska tworzy ilustracje, będące zapisem emocji. Poszukuje przestrzennych form wyrazu, odwołując się do archetypów, instynktów. Inspiruje się naturą i literaturą, często odwołuje do różnych symboli.
Zawodowo jest projektantem stoisk targowych i wnętrz, projekt managerem.


Wernisaż wystawy odbędzie się 10 marca o godz. 18 w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Ekspozycja potrwa do 31 marca.


Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia: Materiały organizatora

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego