facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Krótkie kino ponad granicami

data wydarzenia: od 21.03.2017 do 26.03.2017 opublikowane przez: , z dnia 24.02.2017, 11:12

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, zimowa depresja i niechęć do wychodzenia z domu już za nami. Wieczory z książką coraz częściej będą przeplatane imprezami, które mają moc przyciągania, takimi, jak Short Waves Festiwal. Święto krótkiego kina, na europejskim poziomie, rozpocznie się w Poznaniu pierwszego dnia kalendarzowej wiosny i zawładnie całym miastem.

Tegoroczny Short Waves Festival potrwa sześć dni – od 21 do 26 marca i obejmie ponad 50 wydarzeń w przestrzeni miejskiej. Czeka nas ponad 200 filmów oraz wystawy, wydarzenia muzyczne, edukacyjne, dyskusje...! Moc wrażeń, obejmujących krótkie kino fabularne, animowane, dokumentalne i eksperymentalne. Aktualne tematy - bolące i wywołujące śmiech.
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest „beyond borders”. - Ponad granicami formalnymi, mentalnymi terytorialnymi – mówi Monika Wójtowicz, koordynatorka programu. Hasło odnosi się bowiem zarówno do zacierania granic pomiędzy dziedzinami sztuki, między odbiorcami i użytkownikami kultury. Ale też - do umowności granic geograficznych i zjawisk takich, jak kryzys migracyjny, globalizacja światowej ekonomii czy nowe zjawiska społeczne umocowane jedynie w rzeczywistości wirtualnej.

Główny trzon festiwalu stanowią pokazy konkursowe, obejmujące cztery kategorie: Konkurs Międzynarodowy (silnie obsadzony), Konkurs Polski (wyniki naboru można prześledzić na stronie festiwalu), Dances With Camera i eksperymentalne unxpctd.mov (z pogranicza sztuk wizualnych, klasycznego kina i form eksperymentalnych). Wśród reżyserów filmów wyselekcjonowanych do konkursu jest aż siedem kobiet (na 10)!
Silnym punktem programu pozakonkursowego będą w tym roku pokazy kina niemieckiego, w tym m.in. filmy z Zebra Poetry Film Festival (filmowe adaptacje poezji, w których granice między sztukami są szczególnie płynne) oraz z Kurzfilmtage Oberhausen (jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali krótkiego kina w Niemczech). Pokazana też zostanie retrospektywa Christopha Girardeta, czołowego niemieckiego twórcy eksperymentalnych filmów w technice found footage´u oraz wystawa Matthiasa Wermke i Mischy Leinkaufa (z ostatnich 10 lat twórczości).

W programie Short Waves Festivl 2017 znajdą się krótkie animacje i fabuły z zeszłorocznych nominacji oskarowych oraz program filmów nominowanych do Europejskich Nagród Filmowych. Ważnym elementem programu będą sekcje filmowe dedykowane różnym grupom wiekowym, dorosłym: Hot Shorts czy Friday Night oraz seniorom: program Stary Człowiek i Może.
Osobny set poświęcony będzie kwestiom odmienności seksualnej, kulturowej i rasowej z perspektywy osób LGBT. Zestaw opracowany został wspólnie z brytyjskim festiwalem New Quuer Visions.
Wśród wydarzeń specjalnych – już po raz drugi odbędzie się Random Home Cinema, czyli pokazy w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków.  Mieszkania do pokazów można zgłaszać do 3 marca. Program pokazu nie jest znany do samego końca, wybrańcy, którzy go obejrzą, są powiadamiani o lokalizacji pokazu tuż przed seansem.

Nie zabraknie muzycznych wrażeń - zaplanowano Hidden Pleasures, w ramach którego wielokanałowa instalacja muzyczna – ścieżka dźwiękowa do nieistniejącego filmu,  ma prowokować wyobraźnię obrazową słuchaczy.
Podczas festiwalu odbędą się spotkania i dyskusje branżowe w ramach European Short Pitch i Poznan Industry Day, a także warsztaty projektowe i scenopisarskie. Klub festiwalowy mieścić się będzie w tym roku w klubie LAS na Małych Garbarach.

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia: Materiały organizatora
Strona festiwalu (szczegółowy program, informacja o biletach, zgłoszenia): tutaj

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego