facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Śladami wojny w Wielkopolsce

data wydarzenia: 23.02.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 21.02.2017, 10:08

Piotr Świątkowski, dziennikarz radia Merkury, opowie w Bibliotece Raczyńskich o swojej najnowszej książce "Polakom i psom wstęp wzbroniony", poświęconej niemieckiej okupacji w Kraju Warty. Tytuł nawiązuje do napisu, który w latach 30. XX w. zawisł na drzwiach kawiarni Dobskiego: "Żydom i psom wstęp wzbroniony". Promocja książki odbędzie się 23 lutego.

W książkach związanych z czasami II wojny zwykle przedstawia się codzienne życie Polaków w Generalnym Gubernatorstwie. Piotr Świątkowski kreśli obraz okrucieństw, jakie popełniali Niemcy w Kraju Warty i szuka, jakie ślady wojna pozostawiła w nas, w Wielkopolsce do dziś. Odwiedza Polaka, który pomagał Niemcom w obozie w Chełmnie nad Nerem. Spisuje wyznania volksdeutscha. Jedzie do niewielkiej wioski nad Prosną szukać ostatniego żyjącego świadka zagłady Żydów. W historiach tych przewija się też i spina książkę swoistą klamrą postać prof. Edwarda Serwańskiego, działacza konspiracyjnej niepodległościowej organizacji Ojczyzna. Po wojnie profesor był więziony we Wronkach, a później inwigilowany do 1989 r. przez SB.

Tytuł książki nawiązuje do napisu, który w latach 30. XX w. zawisł na drzwiach słynnej kawiarni Dobskiego: „Żydom i psom wstęp wzbroniony”. Po wkroczeniu Niemców do Poznania do tekstu dodano słowo „Polakom”….

Piotr Świątkowski jest dziennikarzem Radia Merkury, autorem audycji i reportaży historycznych. Współpracownikiem dominikańskiego miesięcznika „W Drodze”. Razem z historykiem Jarosławem Burchardtem wydał książkę o agencie CIA z Leszna Zenonie Celegracie „Szpieg, który wiedział za mało. Tajemnice kontrwywiadu PRL”.
Za swoje reportaże i audycje zdobył m.in. wyróżnienie dyrektora IPN w Poznaniu w 2015 r. (za audycję „Sprawa Suwarta”, dźwiękową rekonstrukcję procesu sądowego Jana Suwarta, uczestnika Poznańskiego Czerwca 1956 r.) oraz I nagrodę w XVII Konkursie Dziennikarskim o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego (za audycję „Awanturnik Wichmann” - za pomysł, warsztat, atrakcyjną formę i niebanalną treść).

Promocja najnowszej książki Świątkowskiego odbędzie się 23 lutego (symboliczna data), o godz. 18 w Bibliotece Raczyńskich (pl. Wolności 19).

Spotkaniu z autorem towarzyszyć będzie panel z udziałem historyków i badaczy. Jednym z gości będzie prof. Maciej Serwański, syn Edwarda Serwańskiego (który już podczas wojny dokumentował zbrodnie hitlerowskie).


Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: okładka, Wydawnictwo Rebis

Piotr Świątkowski, Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty. Wydawnictwo Rebis. Poznań 2017

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego