facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Historia pudełka po żarówkach

data wydarzenia: od 16.02.2017, g. 17:00 do 03.03.2017, g. 20:00 opublikowane przez: , z dnia 15.02.2017, 10:57

Trzy lata temu Maciej Karolewski z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury znalazł w rupieciarni stare, duże pudełko po żarówkach. Miało powędrować na śmietnik, a trafiło na …wystawę. W pudełku było bowiem 300 szklanych, delikatnych płytek – negatywów fotograficznych! Wernisaż wystawy "Tu i teraz. Tam i wtedy", złożonej m.in. z tych zdjęć odbędzie się w WBPiCAK 16 lutego.

Karolewski pokazał swoje znalezisko partnerkom i partnerom z klubu fotograficznego Blenda, przy Krotoszyńskim Ośrodku Kultury. Niektóre płyty były podniszczone, niektóre świetnie zachowane. Padło pytanie - co z nimi zrobić? I kto te zdjęcia wykonywał. Kiedy? Gdzie i komu? Spośród 300 wybranych zostało 80 najciekawszych. Pieczołowicie, metodą naświetleń i odbitek stykowych 1:1 – wywołano je. Równolegle powstał pomysł nowych zdjęć, współczesnych, inspirowanych tamtymi. Pomysł sfotografowania ludzi ginących zawodów i sytuacji do zapamiętania. Całościowy projekt, który zakończył się jesienią 2016 niebanalną wystawą w
Krotoszynie "Tu i teraz. Tam i wtedy". W podświetlonych, białych skrzynkach pokazano szklane negatywy, tajemnicze szklane płytki. Dookoła wisiały zdjęcia stare i współczesne.

Malwina Faja ( Klub Blenda): - Wystawą oddaliśmy hołd pewnemu nieznanemu artyście, który kiedyś, tak jak my dziś, dokumentował chwile, aby zachować je dla potomnych. Dla nas. Weszliśmy w świat szklanych negatywów, znalezionych kiedyś na strychu. Nie wiemy kto jest
autorem fotografii, nie wiemy, kogo przedstawiają. Ba! Nie wiemy nawet, gdzie zostały wykonane,
Wiemy tylko, że ktoś, tam i wtedy, kilka pokoleń przed nami czuł i myślał to samo. Chciał zatrzymać chwile i emocje. Spędziliśmy długie godziny na wydobyciu z kawałków szkła zaklętych w nich obrazów. Długie godziny na poszukiwaniu miejsc, w których mogły być zrobione. Trop prowadzi do krotoszyńskiego szpitala. I tam się urywa (...).

Od 16 lutego krotoszyńska wystawa będzie pokazywana w Poznaniu. Na otwarcie przyjadą członkowie grupy fotograficznej Blenda z Krotoszyna. To ludzie różnych zawodów. Wśród nich są absolwenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, ale też kierowca tirów, brygadzista z fabryki i pracownica Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Wszystkich łączy wrażliwość artystyczna i fotografia oraz niebanalne pomysły.
Grupa Blenda działa od 2005 roku. W Krotoszyńskim Ośrodku Kultury ma ciemnię i małe studio fotograficzne. Teraz realizuje dwa projekty – dotyczące seniorów z pasją i znikających zabytków. Wspólnie z seniorami 60+ fotografują krotoszyńskich seniorów czynu. Zdjęcia pokażą w czerwcu, w Krotoszynie, na ekranach telewizorów na wystawach sklepowych. W drugim projekcie dokumentują zabytki, które bezpowrotnie niszczeją. Pokażą je, także w niebanalny sposób, jesienią.

Specjalnością Blendy są nie tylko świetne zdjęcia, ale też starannie obmyślane i wykonane pomysły wystaw. "Galerię bezdomną" realizowali w opuszczonej świetlicy wojskowej i pustostanach. Zdjęcia z projektu "Siedem grzechów głównych" - w otwartych metalowych, robotniczych szafkach. "Makabrację" z kolei, umieścili w starych, żeliwnych wannach zbieranych na złomowiskach. Swoje wystawy mieli już także we Francji i w Holandii – w miastach partnerskich dla Krotoszyna.

Autor: Daina Kolbuszewska
Zdjęcia: Materiały organizatora

Autorzy "Tu i teraz. Tam i wtedy": Malwina Faja, Zuzanna Nadzieja, Maciej Koralewski, Mirosław Kazowski, Witold Gruszka, Paweł Dułaj, Marcin Pawlik.
Kurator : Marcin Pawlik


WBPiCAK, Poznań, ul. Prusa 3. Wystawa otwiera się 16 lutego o godz. 17 i będzie czynna do 3 marca 2017 roku.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

chmura tagów

#WBPiCAK #Poznań

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego