facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop todrukuj« "Kartoteka" w teatrze na Ukrainie

data wydarzenia: 17.02.2017 opublikowane przez: , z dnia 10.02.2017, 09:05

"Kartoteka" w chwili, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, nabiera nowego i bardzo tragicznego znaczenia. Staje się przejmująco aktualna – mówi Andrzej Szczytko, poznański aktor, który reżyseruje sztukę Tadeusza Różewicza w Teatrze Dramatycznym w Charkowie. Trwają próby, ukraińska prapremiera odbędzie się w marcu.

Andrzej Szczytko chciałby w swojej inscenizacji po raz kolejny odwołać się do ukraińskiej rzeczywistości. - Moja „Kartoteka” - to przede wszystkim tragizm bohatera. Jednostki zmagającej się z problemami współczesnego świata. Bohater Różewicza oraz mój, to człowiek naznaczony wojną, tracący wiarę w drugiego człowieka, miłość i prawdę – mówi reżyser. I dodaje: „Kartoteka” w chwili, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, nabiera nowego i bardzo tragicznego znaczenia. Staje się przejmująco aktualna.
Właśnie doświadczenie wojny i związane z nim poczucie godności ma być osnową spektaklu i podstawą do dialogu z ukraińską publicznością.

Ukraińska prapremiera "Kartoteki" Różewicza odbędzie się 17 marca na deskach Teatru Dramatycznego im. Tarasa Szewczenki w Charkowie i będzie głównym wydarzeniem obchodów 95-tej rocznicy założenia teatru przez Łesia Kurbasa. Teatr Szewczenki w Charkowie, czyli narodowy ukraiński teatr dramatyczny, działa od 1926 roku. W latach 1922-33 jako Teatr Berezil, a od 1934 roku pod obecną nazwą. Jest jedną z najbardziej cenionych scen europejskich, w 2004 roku dostał Nagrodę UNESCO. Krytycy teatralni umieszczają zespół aktorski tej sceny na liście dziesięciu najlepszych w Europie.

To już trzecia realizacja Szczytki w Teatrze Szewczenki. Kilka lat temu aktor postanowił popularyzować polską dramaturgię na Ukrainie. Do tej pory udało mu się wyreżyserować spektakle: "Żegnaj, Judaszu" Iredyńskiego oraz "Antygonę w Nowym Jorku" Głowackiego. Przedstawienia były zapraszane na zagraniczne festiwale, w Polsce mieliśmy okazję obejrzeć je w Teatrze Polskim i Teatrze Nowym w Poznaniu (w ramach Festiwalu Kultury "Ukraińska Wiosna"), a także - w warszawskim Teatrze IMKA (w ramach Niecodziennego Festiwalu Polska w IMCE). W marcu ubiegłego roku Sekcja Krytyków Teatralnych Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego wyróżniła reżysera Nagrodą Witkacego za popularyzację polskiego teatru na świecie.

Autor: Iwona Torbicka
Zdjęcia: Archiwum Andrzeja Szczytki

Mecenasem spektaklu, w ramach programu Partnerstwa Wschodniego, jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, producentem - Stowarzyszenie Antropologów Kultury "Etnosfera". Patronaty honorowe objęli: JE Ambasador Ukrainy w RP Andrij Dzeszycia, Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński oraz Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne "Polska-Ukraina".

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego