facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Światowe kino niezależne w Koninie

data wydarzenia: 15.02.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 08.02.2017, 08:10

Do CKiS w Koninie wracają "Środy z kinem niezależnym". Tegoroczne spotkania, które rozpoczną się 15 lutego, poświęcone będą filmom, pokazywanym na ubiegłorocznym festiwalu Grand OFF w Warszawie. Zobaczymy obrazy nagrodzone w różnych kategoriach, m.in. najlepszą fabułę – "Riders 29’" w reżyserii Jespera Vidkjæra Rasmussena.

Cykl „Środy z kinem niezależnym”, organizowany przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, to projekcje filmów z polskich oraz międzynarodowych festiwali kina offowego, a także produkcji prezentowanych podczas OKFA – Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. prof. H. Kluby. Spotkania poprzedzone są krótkim wprowadzeniem lub rozmową z zaproszonym gościem (autorem filmu, krytykiem filmowym, kuratorem festiwalu).
Seanse w lutym i marcu poświęcone będą prezentacji produkcji nagrodzonych na festiwalu Grand OFF – Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata. To inicjatywa realizowana od 10 lat przez Fundację Cinema Art. Formuła polega na tym, że ponad 70-osobowa międzynarodowa kapituła nominuje krótkometrażowe produkcje, nadsyłane z całego świata. Ubiegłoroczna edycja objęła 3754 filmy ze 123 krajów i aż 56 nominacji w 11 kategoriach: fabuła, reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż, aktorka, aktor, dokument, animacja, scenografia i film polski.
Wstęp na seanse w CKiS jest wolny.

Program na środę 15 lutego
godz. 18, CKiS – DK Oskard w Koninie

Najlepsza fabuła
RIDERS 29’
Reżyser: Jesper Vidkjær Rasmussen
Dania
Zniesmaczony zabójczą przemocą panującą w wyjętym spod prawa klubie motocyklowym, Lars, po 8 latach spędzonych w więzieniu, postanawia z niego odejść. Chce zacząć nowe życie z żoną i synem, w innym kraju. Ale nic nie idzie zgodnie z planem.

Najlepsza Reżyseria
TIMECODE 15’
Reżyser: Juanjo Giménez Peña
Hiszpania
Luna i Diego są strażnikami parkingowymi. Diego ma nocną zmianę, a Luna pracuje w ciągu dnia.

Najlepsza Aktorka
KROKI ‘24
Osoba nominowana: Nikola Raczko
Reżyser: Karolina Zaleszczuk
Polska
Nastoletnia Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Gdy do jej bloku wprowadza się nowa sąsiadka, Justyna zaczyna znikać z domu. Przypadkowa i niewinna fascynacja starszą dziewczyną każe jej dorosnąć.

Najlepsza animacja
DRZEWO 15’
Reżyser: Lucie Sunková
Francja 
Cykl życia wiekowego dębu rosnącego nieopodal wiejskiego domu. Z jego żołędzia wyrasta obok nowy dąb. Na skutek zniszczeń po silnej burzy stary dąb trafia do domu w roli rodzinnego stołu. Przez okno obserwuje, jak dorasta młody dąb. Aż pewnego dnia młode drzewo znika z horyzontu. Wkrótce, ku zdumieniu dojrzałego drzewa, ojciec rodziny przynosi do domu nowe dębowe krzesło.

Najlepszy Aktor
MALTAŃSKI ZAWODNIK 19’
Osoba nominowana: Malcolm Ellul
Reżyser: Arev Manoukian
Malta
W czasach największej przemocy politycznej na Malcie Carmelo, samotny ojciec i bokser z Valletty, by utrzymać siebie i syna Giuseppe, jest zmuszony dołączyć do skorumpowanego światka.

Oprac. Tori
Zdjęcia: Materiały organizatorów
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego