facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Prowincjonalia 2017. Mocny dokument na otwarcie

data wydarzenia: od 01.02.2017 do 04.02.2017 opublikowane przez: , z dnia 01.02.2017, 05:12

We wrzesińskim kinie Trójka rusza dziś 24. Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia. Zainauguruje go dokument Pawła Łozińskiego “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham". To zapis procesu uzdrawiania relacji matki z córką, dokonujący się podczas terapii, prowadzonej przez wybitnego krakowskiego psychoterapeutę.

Paweł Łoziński to artysta doskonale rozpoznawalny w polskim kinie, jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców kina dokumentalnego. W 1992 roku ukończył łódzką filmówkę, debiutując obrazem "Miejsce urodzenia", w którym dał się poznać jako twórca nieszablonowy. Film opowiada historię trudnych relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Łoziński kręci filmy niezwykle osobiste, koncentrując się na problemach więzi międzyludzkich. Jest jednak nie tylko narratorem ukazywanych historii. W roku 2013 zrealizował film "Ojciec i syn", który traktuje o jego relacjach z ojcem, Marcelem Łozińskim, także wybitnym dokumentalistą. We dwoje ruszają w podróż, która ma być długą rozmową o ich trudnych stosunkach. Sam Paweł Łoziński w licznych wywiadach, przedstawiał swój film jako eksperyment, próbę psychoterapii, która nie do końca przyniosła oczekiwane efekty.

W ubiegłym roku powstał kolejny film Łozińskiego, który jest rodzajem opowieści o psychoterapii. Właśnie ten film otworzy tegoroczne Prowincjonalia. “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham" to zapis niełatwego procesu uzdrawiania relacji między matką a córką, dokonujący się podczas terapii, prowadzonej przez wybitnego krakowskiego psychoterapeutę, profesora Bogdana de Barbaro. Paweł Łoziński w wywiadzie dla culture.pl tak opisuje ten film: "Po "Ojcu i synu" potrzebowałem dowodu, że istnieje taki rodzaj rozmowy, która sprawia, że ludziom łatwiej jest żyć ze sobą, albo każdemu z nich łatwiej jest żyć z osobna. W "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham…" udało mi się taką rozmowę pokazać. Hania i Ewa oddały się pod opiekę terapeuty, który gwarantował im bezpieczeństwo. Czułem, że profesor de Barbaro nie pozwoli, by się wzajemnie skrzywdziły, ani by obecność kamery stała się dla nich bolesna."
Bezpośrednio po projekcji filmu, odbędzie się dyskusja z twórcami filmu.

Okazją do rozmowy będzie też spotkanie z twórcami filmu "Komunia". Dokument Anny Zameckiej opowiada historię czternastoletniej Oli. Dziewczyna zajmuje się domem, opiekuje ojcem oraz niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką. Przede wszystkim jednak stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się jej ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

Pierwszego dnia w ramach pokazu specjalnego będzie można zobaczyć jeszcze brytyjski film "Ja, Daniel Blake" w reżyserii Kena Loacha, a także m.in. "Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Dwa światy" Macieja Adamka, czy francuski obraz "Człowiek" Yanna Arthusa Bertranda. Wieczorem odbędzie się wernisaż wystawy, towarzyszącej festiwalowi pt. "Piękne niedoskonałe", na którą złożą się prace malarskie Tadeusza Sobkowiaka, uważanego za jednego z najbardziej oryginalnych polskich malarzy współczesnych. Jego wizja świata, łącząca fantastyczny świat baśni z historyczno-archeologicznym pojmowaniem przeszłości, zdobyła uznanie krytyków i sympatię publiczności.


Autor: Adam Olaf Gibowski

Front foto: Materiały organizatora
 

Paweł Łoziński - “Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham” trailer

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego