facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Jak polski rock walczył o wolność

data wydarzenia: 01.02.2017, g. 20:20 opublikowane przez: , z dnia 31.01.2017, 07:37

W latach 80. Jarocin był najważniejszym rockowym festiwalem w Polsce, w poszukiwaniu wolności przyjeżdżały tu tysiące zbuntowanych, młodych ludzi. O tym, jaki udział miał polski rock w walce o wolność, opowiada dokument "Jarocin. Po co wolność". Premiera kinowa była w grudniu 2016 roku. Teraz czas na premierę telewizyjną – 1 lutego na TVP Kultura.

Jarocin. Po co wolność” jest pierwszym filmem dokumentalnym, obejmującym całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. przez eksplozję popularności w latach 80. po trudne lata 90.  i współczesność. W dokumencie znalazły się opowieści muzyków, którzy występowali w Jarocinie, m.in.: Dariusza „Maleo” Malejonka, Pawła „Gumy” Gumoli, Grzegorza „Kmity” Patyczaka, Tomasza Budzyńskiego, Roberta Brylewskiego, Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabierają też organizatorzy festiwalu - Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a także ówczesny szef milicji.


W grudniu 1981 roku komuniści wprowadzili stan wojenny w Polsce. Od tego momentu o wolność Polaków walczyła „Solidarność” pod rękę z polską kulturą niezależną. Festiwal w Jarocinie był ważną częścią historii tamtych lat. W filmie Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka historia festiwalu pełna jest opowieści o wolności, młodości, niezależności i marzeniach. Przeplatana tekstami piosenek, zmieniającymi się tak, jak świat wokół.


Film łączy biało-czarne archiwalne obrazy, niepublikowane dotąd amatorskie nagrania, z lekko zamazanymi, ale wciąż żywymi, wspomnieniami rockowych buntowników, dla których Jarocin był inspiracją i źródłem twórczej wolności. Całość łączy muzyka, która jako najważniejszy element festiwalu, staje się narratorem historii. Dokument o Jarocinie jest w istocie filmem o wolności – wolności artystycznej, wolności tworzenia i wyrażania siebie, wolności w każdym wymiarze. - Film ma pokazać ludziom, że muzyka może zmieniać nasze umysły i sposób patrzenia na świat. Ale też uświadomić, czym był festiwal, jak się rozwijał i co w nim było i jest najważniejsze. Chcieliśmy pokazać fenomen tego miejsca i, w pewnym sensie, oddać mu też hołd, na który zasługuje – mówił w grudniu 2016 roku, przed premierą w kinach studyjnych, Leszek Gnoiński, współreżyser filmu i dziennikarz muzyczny.

Oprac. Tori
Zdjęcia: Mariusz Forecki

TVP Kultura, premiera filmu „Jarocin. Po co nam wolność” w reż. Leszka Gnoińskiego i Marka Gajczaka, 1 lutego o godz. 20.20. Przez cały dzień stacja przypominać będzie festiwalowe koncerty m.in. Hey & Dum Dum, IRA, Voo Voo, Acid Drinkers. Początek od godz. 8.15

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

ilustracja: Dariusz Krupa

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego