facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Prowincjonalia po raz 24

data wydarzenia: od 01.02.2017 do 04.02.2017 opublikowane przez: , z dnia 25.01.2017, 12:45

Za kilka dni wrzesińskie kino Trójka zapełni się wielbicielami kina, gotowymi od rana do wieczora oglądać filmy, dyskutować o nich, spotykać się z ich twórcami. Na festiwal Prowincjonalia przyjeżdżają z całej Polski. W tym roku zobaczą blisko 60 obrazów – fabularnych, dokumentalnych, animowanych. Nagrodę honorową odbierze Anna Seniuk.

Prowincjonalia określane są często mianem festiwalu kina peryferyjnego i outsiderów. Jego celem jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej i zaakcentowanie znaczącej roli filmu w życiu społecznym. Festiwal ma charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych - o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej - oraz kina oryginalnego i artystycznego, w których dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji. Patronem duchowym festiwalu jest Jańcio Wodnik, filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego, który stał się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.
Cechą szczególną imprezy jest otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: „Anioł w Krakowie” Artura Więcka” Barona” i „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego.

Prawie 60 filmów w 4 dni

Podczas tegorocznej edycji festiwalu obejrzymy 58 filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych. Festiwal otworzy dokument Pawła Łozińskiego "Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham". Poza produkcjami, które biorą udział w konkursie, na widzów czekają też pokazy specjalne. W tej kategorii zobaczymy m.in. "Lokatorki" w reżyserii Klary Kochańskiej-Bajon, czy amerykański film Barry`ego Jenkinsa, nominowany w tym roku do Oscara - "Moonlight" (pokaz przedpremierowy). W programie znajdą się także głośne tytuły, biorące szturmem polskie kina, a powstałe w ubiegłym roku: "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, a także mocna "Zaćma" - film opowiadający historię spotkania prymasa Wyszyńskiego z Julią Bristigerową, zwaną Krwawą Luną, która słynęła ze stosowania brutalnych metod przesłuchań. Nie zabraknie również najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego pt. "Las 4 rano", z Krzysztofem Majchrzakiem w roli głównej.

Niekończące się rozmowy o sztuce


Prowincjonalia zawsze były okazją do rozmów o sztuce filmowej oraz o bieżących wydarzeniach społecznych. Wrzesińskie kino Trójka co roku odwiedza wielu wybitnych aktorów, reżyserów i producentów filmowych. W tym roku będzie można porozmawiać z twórcami takich filmów jak: "Dotknięcie anioła", "Wołyń", "Szczęście świata" czy "Zaćma". Festiwalowi towarzyszą też wydarzenia specjalne. Tym razem będą to wystawa prac malarskich Tadeusza Sobkowiaka pt. "Piękne niedoskonałe", masterclass z Pawłem Łozińskim (poświęcone zagadnieniu eksperymentu w kinie dokumentalnym) oraz warsztaty wizerunkowo-filmowo-fotograficzne, które poprowadzą specjalistka od kreowania wizerunku Izabella Maciuszek i operator filmowy Piotr Żukowski. Ostatniego dnia, jak co roku, uczestnicy festiwalu wyjadą na ognisko do Podstolic.

Jańcio Wodnik dla Anny Seniuk


Festiwal, od samego początku, honoruje wybitnych twórców polskiego kina nagrodą Jańcia Wodnika. W poprzednich latach odebrali ją m.in. Jerzy Gruza, Franciszek Pieczka, Krystyna Feldman, Janusz Mongerstern i Maja Komorowska. W tym roku statuetkę odbierze znakomita aktorka, Annę Seniuk.
Debiutowała w filmie w 1963 roku, drobną rolą Magdy w pierwszej z dwóch części filmu “Weekendy”, reżyserowanej przez Jana Rutkiewicza. Nieco większe role pojawiły się nieco później – kelnerki w “Niekochanej” Janusza Nasfetera (1966), Magdalenki w “Lalce” Wojciecha J. Hasa (1968) czy służącej Józi w “Romantycznych” Stanisława Różewicza (1970). W 1971 roku zagrała swoją pierwszą dużą rolę - w filmie “Kardiogram” Romana Załuskiego, gdzie była żoną nauczyciela z małego miasteczka, a jednocześnie osobą blisko związaną z miejscowym lekarzem. Popularność aktorki wzrosła dzięki serialowi Jerzego Gruzy "Czterdziestolatek", w którym zagrała jedną z pierwszoplanowych ról, żonę inżyniera Karwowskiego, Magdę. Stworzyła niezapomniane kreacje w "Konopielce", "Pannach z Wilka" czy "Bilecie powrotnym". Spotkanie z aktorką zaplanowano na przedostatni dzień festiwalu. Będzie poświęcone jej karierze artystycznej oraz książce Magadaleny Małeckiej-Wippich pt. "Anna Seniuk. Nietypowa baba jestem".

XXIV Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia odbędzie się w dniach 1-4 lutego, w Kinie Trójka we Wrześni.

Oprac. aog

Zdjęcia: Materiały organizatora

Realizacja filmowa: Adam Olaf Gibowski, Paweł Zabel

 

Reportaż z festiwalu PROWINCJONALIA 2016

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

19
Wtorek
Czerwiec 2018
Gerwazego
Protazego
Sylwii
Czerwiec, 2018
PnWtŚrCzPtSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego