facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Zdjęcia z poszukiwania spokoju

data wydarzenia: 13.01.2017, g. 18:00 opublikowane przez: , z dnia 09.01.2017, 13:18

Wystawa "Smutek podróży“ Marcina Sautera powstała ze zdjęć zrobionych na całym świecie, w miejscach, gdzie przebywał jako filmowiec dokumentalista. Są na niej obrazy m.in. z Armenii, Rosji, Gwatemali, Włoch, Francji, Białorusi, Maroka, Syrii, Libanu i Polski. Od 13 stycznia wystawę będzie można oglądać w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu.

- Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduje czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia - mówi Sauter. I dodaje: Na przecięciu fascynacji tym, co widzę, poczuciem samotności koniecznym, żeby to zobaczyć i tęsknoty za niemożliwym do złożenia krajobrazem z tyłu mojej głowy. Fotografie z wystawy pokazują głównie miejsca, które znajduję w trakcie moich podróży, związanych z pracą filmowca dokumentalisty. W momentach ukradzionych moim filmom.  


Sauter potrafi zobaczyć coś, co umyka innym. Zawsze interesowała go rzeczywistość odestetyzowana, znajdował w niej prawdę o życiu. W latach 90-tych był fotoreporterem Gazety Wyborczej w Bydgoszczy. Fotoreportaże publikował m.in. w czasopismach Pozytyw i Magazyn Rzeczpospolitej. Ma na koncie ok. 20 indywidualnych wystaw fotograficznych ostatnio m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej w Krakowie i Galerii Arsenał we Wrocławiu.


Jest także reżyserem i operatorem filmowym. Zrealizował ponad 20 filmów dokumentalnych, m.in. „Hakawati“, „La Machina“ i „Na północ od Kalabrii“, za które otrzymał ok. 40 nagród filmowych, w tym główne nagrody na festiwalach filmowych, m.in. w: Meksyku, Paryżu, Chicago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie i Krakowie. Jego film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. W 2006 r. otrzymał list gratulacyjny od Prezydenta RP za sukcesy filmowe  za granicą.


Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Studiował fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Jest absolwentem, a obecnie wykładowcą, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.


Wystawa „Smutek Podróży“ powstała z fotografii wykonanych w latach 2006 – 16, w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, Górskim Karabachu, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii, Libanie i Polsce. Ekspozycja w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu jest jej premierową prezentacją w tej postaci. Wystawę przygotowała Agencja Zegart.

Oprac. Tori
Zdjęcia: Marcin Sauter


Galeria Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu, wystawa „Smutek podróży” Marcina Sautera, wernisaż 13 stycznia o godz. 18.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego