facebookg+twitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Siostry w Refektarzu

data wydarzenia: 07.01.2017, g. 19:00 opublikowane przez: Redakcja, z dnia 05.01.2017, 09:06

Dwie siostry, dwie malarki. Każda z nich ma własny, artystyczny świat, swój niepowtarzalny styl. Prace Dagmary Pijanowskiej i Małgorzaty Tworek będzie można obejrzeć na wystawie w Galerii Refektarz w Krotoszynie. Wernisaż, zaplanowany na 7 stycznia, zapoczątkuje tegoroczną działalność galerii, mieszczącej się w Krotoszyńskim Ośrodku Kultury.

Dagmara i Małgosia są siostrami. "Wychowały się w domu, w którym na poczesnym miejscu znajdowały się dzieła rodzimych artystów. Jedna po drugiej, uczęszczały na Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Obie wypracowały odmienny język artystyczny" – piszą organizatorzy wystawy. I dodają: "Dwie siostry, taka sama droga życiowa, dwa różne charaktery".
Dagmara Pijanowska dyplom artystyczny zrealizowała w pracowni grafiki warsztatowej u profesora Andrzeja Nawrota. W malarstwie preferuje portret. Jej modelami są przeważnie osoby z najbliższego otoczenia. Zażyła relacja z modelem znajduje swój wyraz na płótnie. Artystka stara się, aby w każdą postać tchnąć życie oraz ukazać więź, która łączy ją z portretowanym. Za pracę "Ofelia" otrzymała Nagrodę Rektora w konkursie Ars Universitatis. Poza malowaniem zajmuje się rzemiosłem artystycznym, tworzy lalki, pozytywki i wielowymiarowe bombki.


Małgorzata Tworek otrzymała dyplom ukończenia studiów artystycznych realizując, przy współpracy z profesorem Markiem Zaborowskim, serię obrazów pod tytułem "Metamorfozy". Dzieła artystki są próbą zamknięcia natchnienia w miniaturach. Artystka pieczołowicie przenosi na płótno ulice, budynki i przedmioty. Nieważne, czy to droga na uczelnię, czy miejsce, które widziała tylko raz. Cechuje ją przy tym maniakalne wręcz przywiązanie do szczegółu oraz zamiłowanie do pocztówkowych rozmiarów.


"Dwie siostry – wystawa malarstwa i nie tylko" to pierwsza w tym roku wystawa w Galerii Refektarz (Mały Rynek 1 - budynek Muzeum Regionalnego) Ośrodka Kultury w Krotoszynie. Wernisaż 7 stycznia o godz. 19, wstęp bezpłatny. Ekspozycja czynna do 31 stycznia.


Oprac. Tori
Zdjęcia: Materiały organizatorów

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

17
Środa
Styczeń 2018
Antoniego
Henryki
Mariana
Styczeń, 2018
PnWtŚrCzPtSN
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego