facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Operetka na statku

data wydarzenia: 30.12.2016, g. 19:00 opublikowane przez: , z dnia 29.12.2016, 04:14

Wielkie i nieprzeliczone są obrzydliwości widowiska scenicznego, zwanego operetką – pisał sto lat temu Tuwim pragnąc, by zamordowano tę “starą idiotkę". Tymczasem mamy XXI wiek i nic nie wskazuje na śmierć operetki. Publicznosć ją uwielbia, więc zapewne ucieszy się z najnowszej, piątkowej premiery Teatru Wielkiego - "Zemsty nietoperza".

Operetka to gatunek specyficzny, jedni ją kochają, drudzy szczerze nie znoszą. Skamandryta Julian Tuwim, który sam przetłumaczył niejedno libretto operetkowe, w sym dowcipnym felietonie "Kilka słów o operetce" tak pisał: "Wielkie i nieprzeliczone są obrzydliwości widowiska scenicznego, zwanego operetką. Nędza idiotycznego szablonu, mdłej tkliwości, taniego wyuzdania i posępnych dowcipów. (...) słowem cała ta instytucja sceniczna zwana operetką, powinna być nareszcie tak gruntownie w odpowiednie miejsce kopnięta, aby się w niej coś przewróciło. Śpiew, muzyka i taniec połączone rytmem pulsującym i żywym, mogą stworzyć w teatrze zjawisko cudownie porywające, ale starą idiotkę operetkę należy zamordować!". Oto garść przemyśleń Tuwima, pochodzących sprzed blisko stu lat. Sporo w niej ironi, ale także osobistego pragnienia, by rozprawić się wreszcie z rzeczonym gatunkiem.

Tymczasem mamy drugą dekadę XXI wieku, a operetka wciąż ma się dobrze i nic nie wskazuje na jej śmierć. Ba! Nawet nie kaszle i w piersiach jej nie świszcze. Operetki po dziś dzień zachowują swoją atrakcyjność dla publiczności, która najzwyczajniej w świecie je kocha. Będzie się można o tym przekonać już w najbliższy piątek - 30 stycznia - przy okazji najnowszej premiery Teatru Wielkiego - "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa (syna). Spektakl wyreżyserował Krzysztof Cicheński, reżyser młodego pokolenia, który w poznańskiej Operze zrealizował już dwa tytuły: "Anioł dziwnych przypadków" Bruna Coliego oraz "Pajace" Ruggiero Leoncavallo. Oba zostały przyjęte bardzo życzliwie przez krytykę i publiczność, w szczególności "Pajace" objawiły prawdziwy zmysł teatralny Cicheńskiego.
Czego należy się spodziewać przy okazji "Zemsty nietoperza"? Jak informuje Teatr Wielki: "Szalony rejs na falach operetkowych swawoli Johanna Straussa. Buzująca jak bąbelki szampana zabawa, ponadczasowy komizm, typowy dla słynnej "Zemsty nietoperza" – oto idealny przepis na operetkę! Realizatorzy spektaklu zabiorą widzów na pokład luksusowego statku. A tam śmietanka towarzyska uczestnicząca w ekskluzywnym rejsie, padnie ofiarą przebiegłych intryg i zabawnych qui pro quo. Gdzie kończą się granice przyzwoitości? Co kryje się pod maską towarzyskiej ogłady? I dokąd zawiedzie nas ta pozornie beztroska podróż? Jedno jest pewne: ten operetkowy rejs dostarczy wielu okazji do nieposkromionego, karnawałowego śmiechu."
Opiekę muzyczną nad spektaklem objął Michał Klauza, który obecnie pełni funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. W przeszłości związany z wieloma renomowanymi instytycjami muzycznymi w Polsce i zagranicą.
Scenografię przygotowała Anna Kontek, a chorografię Viktor Davydiuk.


W rolach głównych zbaczymy Romę Jakubowską-Handkę jako Rozalindę, Małgorzatę Olejniczak-Worobiej w partii Adeli, Maciej Ogórkiewicz wcieli się w rolę Eisensteina, a Szymon Rona w postać Alfreda. Jako Falke wystąpi Jaromir Trafankowski, a słynne kuplety księcia Orlofsky`ego zaśpiew Magdalena Wilczyńska-Goś.


Autor: Adam Olaf Gibowski

Front foto: Magdalena Kajszczak

Teatr Wielki w Poznaniu, "Zemsta nietoperza" Johanna Straussa (syna), reż. Krzysztof Cicheński, kierownictwo muzyczne Michał Klauza. Premiera 30 grudnia o godz. 19. Następne spektakle 31 grudnia oraz 3, 4, 5 i 7 stycznia 2017 r. 
 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego