facebooktwitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tomapalinkdrukuj« Poznań, czego się boisz?

data wydarzenia: od 21.12.2016, g. 19:00 do 22.12.2016 opublikowane przez: , z dnia 21.12.2016, 12:59

Badamy cielesność strachu i jego rozmaite oblicza. Chcemy porozmawiać o strachu, zakwestionować strach i dać się przez niego poruszyć. Przeciwstawiamy strachowi ciekawość. Ciekawość kieruje nas ku światu – tak na otwarty pokaz "Choreografie strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie" zaprasza Centrum Amarant.

Trzecia część programu Residents//Mieszkańcy Fundacji Centrum Amarant pod hasłem: "Poznań, czego się boisz?" podejmuje temat lęku i strachu w wymiarze społecznym.
Jak lęk organizuje życie społeczne? Jak strach organizuje poruszanie się po mieście? Jakie lęki kolektywne kierują naszymi decyzjami politycznymi? Czy możemy się zjednoczyć w strachu? Czy lęki koniecznie wywołują reakcje wrogie – czy też możemy sobie wyobrazić pokojową koegzystencję z tym, co wywołuje strach, a może nawet ze strachem samym w sobie? Projekt realizują Lina Gómez i Julek Kreutzer z Berlina.

Berlińskie choreografki i tancerki pracowały w Poznaniu nad projektem "Choreografie Strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie". Projekt zgłębiał temat manifestacji strachu w ciele, sposobu, w jaki porusza jednostką, grupą czy społecznością oraz sposobu, w jaki można mieć na niego wpływ.
Artystki zebrały doświadczenia mieszkańców w ramach realizowanych przez siebie otwartych warsztatów ruchowych, chodząc po mieście, obserwując ludzi i rozmawiając z nimi. Poszukiwały osobistych relacji na temat tej emocji i jej różnorodnych wymiarów.  
W oparciu o zebrane wypowiedzi, postawy, ruchy i obrazy powstał pokaz, który zwieńczy rezydencję (21 i 22 grudnia o godzinie 19). Po pokazie artystki zapraszają na otwartą dyskusję. Wstęp jest darmowy.

Lina Gómez urodziła się w Kolumbii. Mieszka w Berlinie, gdzie pracuje jako choreografka i tancerka. Absolwentka kierunku choreografia przy HZT (Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz) w Berlinie, studia licencjackie w dziedzinie "komunikacja sztuk cielesnych" (taniec i teatr) na uniwersytecie PUC–SP w Sao Paulo (Brazylia).
Julek Kreutzer jest tancerką i choreografką, pracuje i mieszka w Berlinie. Absolwentka HZT, członkini stowarzyszenia "Tänzer ohne Grenzen e.V." (Tancerze bez Granicy), z którym zrealizowała wiele projektów z młodzieżą i dziećmi w Berlinie i w Eisenhüttenstadt. W swoich pracach próbuje łączyć język, tekst i ruch. Jest współinicjatorką "Artist`s Pledge“.

Projekt Residents//Mieszkańcy Fundacji Centrum Amarant - realizowany we współpracy z Goethe–Institut Warszawa i Theater im G–Werk z Marburgu - to polsko–niemiecka platforma rezydencji artystycznych w Poznaniu. Na projekt składają się trzy wizyty niemieckich kolektywów artystycznych. Każdy z nich pracuje z mieszkańcami nad zagadnieniami istotnymi dla nich i dla Poznania. Za każdym razem efektem wspólnych działań jest publiczny pokaz w formie multimedialnej rzeźby, spektaklu, performance’u lub flash–mobu.
Residents//Mieszkańcy skupia się na sprawach, które dotyczą nas wszystkich, lecz u każdego przejawiają się w indywidualny i fascynujący sposób: przełamywaniu barier międzyludzkich, wspólnym badaniu przestrzeni pomiędzy "tym, co znane" i "tym, co obce". Działając w ciągłym kontakcie z mieszkańcami w obszarach istotnych dla codziennego życia, projekt staje się performatywną diagnozą społeczną miasta.

Oprac. dmk
Zdjęcia: Materiały organizatora
Centrum Amarant w Poznaniu, "Choreografie strachu - poetycka odpowiedź na niewidzialne strategie", 21 i 22 grudnia o godz. 19, wstęp wolny.

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

grafika: Dariusz Krupa

25
Piątek
Maj 2018
Borysa
Magdy
Marii-Magdaleny
Maj, 2018
PnWtŚrCzPtSN
30123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2018 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego