facebookg+twitteryoutubesoundcloudrsskalendarzjęzyk polskijęzyk angielski

publikuj na facebooku wykop tolinkdrukuj« Zagłosuj na Gniezno!

opublikowane przez: Redakcja, z dnia 15.12.2016, 11:35

Gniezno jest jednym z kandydatów ubiegających się o Znak Dziedzictwa Europejskiego 2017. Na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Europejskiego do końca grudnia trwa głosowanie internetowe w ramach polskiej selekcji kandydatów. Z Gnieznem konkurują w tym roku m.in.: Bitwa Warszawska, Góra św. Anny i zespół pocysterski w Jemielnicy.

Czym jest dla Wielkopolan Gniezno? Miejscem związanym z początkami państwa polskiego i chrześcijaństwa, miejscem koronacji królów. Miastem św. Wojciecha i siedzibą arcybiskupów. Miejscem, w którym odbyło się słynne spotkanie Bolesława Chrobrego i Ottona III. Miastem od wieków silnie powiązanym z Europą. I na pewno zasługującym na Znak Dziedzictwa Europejskiego!
Prócz Gniezna do głosowania zgłoszone zostały w tym roku m.in.: Bitwa Warszawska, Góra św. Anny, Uniwersytet Jagielloński, zespół pocysterski w Jemielnicy, Łódź, pole bitewne na Westerplatte czy zamek biskupów w Lidzbarku Warmińskim.

Spośród obiektów, które otrzymają największe poparcie głosujących, wyłonieni zostaną dwaj kandydaci. Będą przedstawieni Komisji Europejskiej, jako laureaci wstępnej selekcji na szczeblu krajowym. Ostateczny wybór zostanie dokonany przez panel ekspertów na poziomie unijnym.
Informacja o wynikach głosowania  znajdzie się na stronie internetowej Ministerstwa.

Znak Dziedzictwa Europejskiego jest wyróżnieniem przyznawanym obiektom dziedzictwa kulturowego, które odegrały szczególną rolę w kształtowaniu historii i kultury Europy lub rozwoju wartości, stanowiących fundament integracji europejskiej. W Polsce przyznano go dotychczas: Unii Lubelskiej, zawartej między Polską i Litwą w 1569 roku (obiekty: kościół św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, kościół św. Trójcy, pomnik Unii Lubelskiej), Historycznej Stoczni Gdańskiej (obiekty związane z powstaniem „Solidarności”), Konstytucji 3 Maja, cmentarzowi wojennemu nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej.

Autor: Daina Kolbuszewska
Front foto: Mariusz Forecki

W głosowaniu internetowym można brać udział do końca grudnia 2016 r. na stronie: tutaj

 

komentarze (Aby komentować musisz być zarejestrowanym użytkownikiem - zarejestruj się lub zaloguj)

Krupa u podstaw

23
Niedziela
Kwiecień 2017
Ilony
Jerzego
Wojciecha
Kwiecień, 2017
PnWtŚrCzPtSN
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

poprzedni dzisiaj następny

projekt i realizacja Media Designers dla KsyKsy copyrights 2014-2017 Kultura u podstaw, portal finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego